• 2018-09-20

Setki twarzy Zdebiaka

Antoni Zdebiak sztukę traktował jako proces i rytuał, a swoje ciało jako narzędzie. Na fotografiach jako model najczęściej występuje on sam. W jego archiwum znajdują się setki autoportretów. Są wśród nich klasyczne, na których widzimy twarz, a raczej setki twarzy Antoniego Zdebiaka. Na innych obserwujemy go w działaniu.

A. Zdebiak, 1984 ⓒ J., D., E. Zdebiak, FAF (źródło: materiały prasowe organizatora)

A. Zdebiak, 1984 ⓒ J., D., E. Zdebiak, FAF (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdebiak (19511991) zajmował się fotografią reportażową, reklamową, teatralną i fotografią mody. Pracował dla magazynów „ITD”, „Razem” i „Perspektywy”. Współpracował z czołowymi muzykami lat 80. Jego zdjęcia pojawiły się na okładkach płyt Budki Suflera, Republiki, Siekiery i Urszuli. Najważniejsza jednak była dla niego osobista twórczość, w której autoportret i autoprezentacja zajmują szczególne miejsce.

Na wystawie pokażemy kilkadziesiąt prac z lat 1975–1988. Są wśród nich m.in. „witkacowskie” pojedynki z własną twarzą – sesje autoportretów, które konsekwentnie powtarzał przez całe swoje dorosłe życie. W sumie powstało ich ponad pół tysiąca. Są też sekwencje fotografii, w których znaczenie ma narracja i scenografia. Te akcje dokamerowe rejestrował z wielką starannością, dbając o detale oraz kompozycję. Bywał performerem, aktorem, reżyserem i choreografem. Wykorzystywał różne środki formalne i dopiero całościowe spojrzenie na jego autobiograficzną twórczość pozwala na zbudowanie portretu artysty poszukującego, zmagającego się z własnym wizerunkiem, niemożliwością poznania siebie, z przemijaniem i zmiennością ludzkiej natury.

Fundacja Archeologia Fotografii opracowuje twórczość Antoniego Zdebiaka od roku 2016. Będzie to pierwsza tak szeroka odsłona tego niebadanego do tej pory, a ważnego w kontekście polskiej sztuki konceptualnej lat 80., archiwum. Pokażemy nieprezentowane dotychczas serie autoportretów, stykówki, materiały archiwalne i autorskie odbitki. Wystawie towarzyszy album.

Wystawa zostanie pokazana w ramach programu Warsaw Gallery Weekend.

Zdebiak. Każdy jest samemu sobie najdalszy
Kuratorka: Marta Szymańska
Od 21 września do 21 października 2018 roku
Wernisaż: 21 września 2018 roku, godz. 18.30
Galeria Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie

Dodaj komentarz