• 2018-09-20

Za-Polska

Teatr Animacji w Poznaniu zaprasza 22 września na premierę najnowszego spektaklu zatytułowanego Za-Polska, który wyreżyseruje Agata Biziuk.

„Za-Polska”, reż. Agata Biziuk (źródło: materiały prasowe teatru)

„Za-Polska”, reż. Agata Biziuk (źródło: materiały prasowe teatru)

Głównym bohaterem spektaklu jest Polska. Twórcy będą snuć opowieść o tym, co było, co jest i co może się stać wokół bardzo popularnej i gloryfikowanej myśli Oddania Życia Za Polskę. Jesteśmy narodem, który w wyjątkowy sposób celebruje idee romantycznego zrywu, chwalebnej śmierci, samowyrzeczenia i poświęcenia. Artyści na warsztat wzięli właśnie te romantyczne refleksje i z nimi dyskutują w kontekście współczesnych realiów.

Tytuł Za-Polska odnosi się bardziej do idei twórczości  Marii Janowskiej niż do jej życiorysu czy konkretnego dzieła Autorki. Trzeba pamiętać, że „Gabriela Zapolska” to tylko pseudonim artystyczny, za którym kryła się nie tylko autorka komedii satyrycznych, dramatów i powieści, ale przede wszystkim celna obserwatorka życia społecznego. Tytuł spektaklu z jednej strony celuje w te właśnie obserwacje i diagnozy (między innymi słynną dulszczyznę),  z drugiej – w idee napędzające patriotyzm, kompleksy, mity i samobójcze zrywy.

Realizatory:

Reżyseria: Agata Biziuk
Scenografia: Marika Wojciechowska
Ruch sceniczny: Alisa Makarenko
Muzyka: Piotr Klimek
Reżyseria światła: Monika Sidor

Występują: Mariola Ryl-Krystianowska, Elżbieta Węgrzyn, Mateusz Barta, Piotr Grabowski.

Za-Polska
Premiera: 22 września 2018 roku, godz. 19.00
Teatr Animacji w Poznaniu

Dodaj komentarz