• 2018-09-20

Cricoterie VR – premiera projektu Auriea Harvey i Michael Samyn

Instytut Adama Mickiewicza i Fundacja Tadeusza Kantora zaprezentują 22 września w warszawskim Teatrze Studio najnowszy projekt duetu Auriea Harvey i Michaël Samyn (kolektyw artystyczny Tale of Tales). Cricoterie to interaktywny projekt, zrealizowany w technologii VR nawiązujący do dziedzictwa jednego z największych twórców polskiego teatru, łączący nowoczesne rozwiązania ze świata kultury i rozrywki cyfrowej.

Auriea Harvey i Michaël Samyn, „Cricoterie” (źródło: materiały prasowe)

Auriea Harvey i Michaël Samyn, „Cricoterie” (źródło: materiały prasowe)

Cricoterie jako dzieło jest programem VR badającym cechy tego medium artystycznego oraz jego status w kontekście innych dziedzin sztuki. Projekt powstał w efekcie wizyty studyjnej Tale of Tales w Polsce, podczas której twórcy zafascynowali się dziedzictwem legendy polskiego teatru awangardowego. Następnie spędzili miesiąc na rezydencji w domu twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret w Hucisku, gdzie intensywnie pracowali nad rozwojem programu.

Dla Instytutu Adama Mickiewicza i Fundacji Tadeusza Kantora bardzo ważne jest to, że Cricoterie nie jest hommage’em dla Tadeusza Kantora. W przypadku Cricoterie okazało się, że cechy teatru, a szczególnie teatru Kantora – z wykorzystaniem manekinów, oraz obecnością na scenie samego autora ingerującego w przedstawienie – idealnie korespondowały z obszarem wirtualnej rzeczywistości, którego możliwości eksplorowali artyści. Problem statusu obiektów w przestrzeni VR okazał się bardzo inspirujący do rozwoju tego projektu. Szczególnie kiedy są to manekiny z teatru legendy teatru awangardowego.

Podczas premiery w Teatrze Studio można będzie osobiście doświadczyć projektu oraz wziąć udział w rozmowie z jego twórcami – Aurieą Harvey i Michaëlem Samyn. Odbędzie się także dyskusja na temat remixu dziedzictwa i wykorzystania technologii w teatrze z udziałem Magdy Szpecht, Dawida Mlekickiego i Sandry Frydrysiak. Ilość stanowisk VR w trakcie premiery ograniczona.

Auriea Harvey i Michaël Samyn, Cricoterie
Premiera: 22 września 2018 roku, godz. 11.00
Teatr Studio w Warszawie

Dodaj komentarz