Rechnitz. Opera

TR Warszawa i Międzynarodowy festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień zaprasza 25 września na scenę TR Warszawa, na której odbędą się dwa premierowe pokazy wersji performatywnej opery Wojtka Blecharza Rechnitz. Opera. Spektakl wyreżyseruje Katarzyny Kalwat na podstawie tekstu Elfriede Jelinek Rechnitz (Anioł Zagłady).

Wojtek Blecharz, „Rechnitz. Opera”, reż. Katarzyna Kalwat (źródło: materiały prasowe teatru)

Wojtek Blecharz, „Rechnitz. Opera”, reż. Katarzyna Kalwat (źródło: materiały prasowe teatru)

Scenariusz opery oparty jest na dramacie austriackiej pisarki Elfriede Jelinek, laureatki nagrody Nobla. Tekst odwołuje się do dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na zamku baronowej Margit von Batthyány w austriackiej miejscowości Rechnitz w marcu 1945 roku. Według zeznań świadków, podczas wydanego przez baronową przyjęcia, goście Margit von Batthyány – oficerowie lokalnego SS i Gestapo – wzięli udział w masakrze dwustu żydowskich przymusowych robotników, przywiezionych z Węgier. Zbiorowej mogiły zamordowanych robotników nigdy nie odnaleziono, a opieszale prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom.

Tekst Jelinek rozpisany jest na głosy pięciu Posłańców, którzy przedstawiają własne wersje wydarzeń. Spektakl nie będzie rekonstrukcją tego, co stało się 70 lat temu w Rechnitz. Rechnitz. Opera. Anioł Zagłady to próba zrozumienia mechanizmów działania zbiorowej pamięci. Głównym tematem spektaklu jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o najnowszej historii Europy i europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu.

Wojtek Blecharz, Rechnitz. Opera
Premiera: 25 września 2018 roku, godz. 19.30, 22.30
TR Warszawa

Dodaj komentarz