• 2018-09-19

Salon z Czajkowskim

Wybitny, choć niesłusznie zapomniany i pomijany we współczesnych repertuarach sal koncertowych polski pianista i kompozytor Andrzej Czajkowski będzie bohaterem pierwszego w jesiennym sezonie Salonu muzycznego Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza. Na koncert organizatorzy zapraszają już 23 września.

Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przyszedł na świat w 1935 roku jako Robert Andrzej Krauthammer w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Podczas II wojny światowej jego rodzina została przeniesiona do getta warszawskiego, skąd uciekł. Wtedy też otrzymał fałszywe dokumenty z nowym nazwiskiem – Andrzej Czajkowski. Naukę gry na fortepianie studiował w Polsce i we Francji, podobnie jak kompozycję (w 1957 r. trafił na krótko pod skrzydła Nadii Boulanger). W 1955 uhonorowany został nagrodą specjalną dla najmłodszego polskiego laureata 5. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Rok później zdobył III nagrodę na Konkursie Pianistycznym im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Tak rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera.

Czajkowski koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii z najlepszymi orkiestrami świata pod batutą światowej sławy dyrygentów. Na przełomie lat 50. i 60. dał 500 recitali fortepianowych, odnosząc oszałamiające sukcesy. W późniejszych latach zaczął stopniowo ograniczać liczbę koncertów poświęcają się komponowaniu. W jego dorobku przeważają utwory fortepianowe, choć znaleźć tu można również pieśni, kompozycje na zespoły kameralne i jedną operę. Artysta zmarł na raka w Oxfordzie, w wieku 46 lat. Swoje ciało przekazał na badania medyczne, czaszkę natomiast oddał Royal Shakespeare Company z zastrzeżeniem, że ma być ona używana jako rekwizyt teatralny.

Monograficzny koncert poświęcony twórczości Andrzeja Czajkowskiego odbędzie się 23 września 2018 o godz. 17.00 w Willi Decjusza (ul. 28 lipca 1943 roku 17A). Dwa wyjątkowe dzieła tego twórcy Trio Notturno op 6 oraz Seven Shaekspeare Sonnets wykonają znakomici artyści: Urszula Kryger – sopran, Maciej Grzybowski – fortepian, Marcin Suszycki – skrzypce, Karol Marianowski – wiolonczela.

Spotkanie i rozmowę z artystami poprowadzi Grzegorz Dąbrowski (Program 2 Polskiego Radia).

Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza to kameralne przedsięwzięcie, które w 2018 roku będzie miało swoją 3.edycję. Średnio raz w miesiącu w krakowskiej Willi Decjusza – miejscu, które już pół tysiąca lat temu zostało zaprojektowane właśnie jako przestrzeń wymiany myśli – odbywają się koncerty monograficzne. Ideą cyklu są prezentacje współczesnej sztuki muzycznej i rozmowy z kompozytorami, prowadzone przez krytyków i dziennikarza z kręgu kultury. Gośćmi Salonu… byli do tej pory tak znakomici twórcy jak Paweł Mykietyn, Ryszard Krynicki, Agata Zubel, Andrzej Kwieciński, Paweł Łukaszewski, Edward Pasewicz, Roderik de Man czy Krzysztof Penderecki.

Poczynając od tegorocznej edycji spektrum muzyczne projektu zostaje poszerzone i obok sztuki współczesnej prezentowane tu będą również perełki muzyki dawnej. Aby nie zatracić jednak idei „spotkań”, do koncertów z muzyką dawną zapraszani będą znawcy tych właśnie epok, którzy przybliżą publiczności alkowy powstawiania dzieł barokowych.

Salon muzycznego Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza: Andrzej Czajkowski
23 września 2018 roku, godz. 17.00
Willa Decjusza w Krakowie

Dodaj komentarz