Wykład Jacka Kowalskiego w Zachęcie

Legendarne meble Kowalskich to pierwsza masowo produkowana polska meblościanka. Prekursorski projekt Bogusławy i Czesława Kowalskich pozwalał na samodzielny montaż i dużą swobodę w aranżacji przestrzeni.

„Meble Kowalskich. Legenda PRL-U. Fakty znane i mniej znane”, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Meble Kowalskich. Legenda PRL-u. Fakty znane i mniej znane”, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Nagrodzony w konkursie na meble do małych mieszkań i produkowany bezrefleksyjnie w milionach egzemplarzy przez socjalistyczne zakłady przemysłowe, zadecydował o nieszczęśliwej uniformizacji polskich wnętrz lat 60. i 70. XX wieku. Popularna nazwa (występująca zresztą w różnych odmianach, np. segment Kowalskiego, meblościanka Kowalskich itp.) pochodziła od nazwiska projektantów, jednak od samego początku aż do dziś ogół Polaków odbiera ją jako synonim mebli da każdego. I chociaż meble Kowalskich zajęły trwałe miejsce w dziejach polskiego designu i w życiu codziennym, ich geneza oraz osoby projektantów wciąż są mało znane.

Jacek Kowalski — syn Bogusławy i Czesława Kowalskich, projektantów mebli Kowalskich, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pieśniarz, poeta, tłumacz. Autor m. in. monograficznej książki Meble Kowalskich. Ludzie i rzeczy (Wydawnictwo Dębogóra, Poznań 2014)

Meble Kowalskich. Legenda PRL-u. Fakty znane i mniej znane Wykład Jacka Kowalskiego
27 września 2018 roku, godz. 18.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz