• 2018-09-18

Yulia Krivich i Michał Iwanowski w Galerii IFF

Z Cardiff do Warszawy są 1883 kilometry. Z Warszawy do Doniecka – 1506 kilometrów. Znajdujemy się – mniej więcej – pośrodku. Patrząc na zachód, zobaczymy kryzys Unii Europejskiej. Patrząc na wschód, zobaczymy anektowany Krym, wojnę na Ukrainie i politykę Rosji.

Yulia Krivich, „Zuchwałość i młodość”, 2015-2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yulia Krivich, „Zuchwałość i młodość”, 2015-2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym miejscu spotykają się ze sobą dwa projekty fotograficzne: Zuchwałość i młodość Yulii Krivich oraz Go home, Polish Michała Iwanowskiego (premiera). Artyści na różne sposoby poruszają temat „Europy skręcającej w prawo” – nasilenia ruchów nacjonalistycznych, ksenofobicznych i rasistowskich.

Yulia Krivich – Ukrainka mieszkająca w Polsce – przez trzy lata przyglądała się i dokumentowała życie codzienne ultraprawicowego ukraińskiego gangu, skupiającego młodych weteranów wojny w Donbasie. Część z nich angażuje się obecnie w działania polityczne. Projekt prezentowano m.in. na Ukrainie, w Polsce i we Włoszech – za każdym razem wywołując odmienny, niekiedy niespodziewany odbiór.

Michał Iwanowski – Polak mieszkający od lat w Walii – zrealizował postulat anonimowego graffiti, które zobaczył w Cardiff, nawołującego: „Go home, Polish”. Odbył pieszą podróż do rodzinnej miejscowości w południowej Polsce, gdzie nadal mieszkają jego rodzice, zadając napotkanym po drodze osobom pytanie: „Gdzie jest dom?”.

Projekty nie podejmują tematów wojny, narodowości, granicy w sposób bezpośredni. Nie stanowią też wypowiedzi traktujących wyłącznie o wizerunku, tożsamości, mediach społecznościowych czy współczesnej migracji – a jednak wszystkie te tematy i pojęcia unoszą się w przestrzeni pomiędzy dwoma osobistymi projektami, zestawionymi w jednej galerii, zlokalizowanej pomiędzy wschodem i zachodem Europy.

Michał Iwanowski, „Go home, Polish”, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Iwanowski, „Go home, Polish”, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa zrealizowana przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Polsce.

Yulia Krivich. Zuchwałość i młodość
Michał Iwanowski. Go Home, Polish
Wernisaże wystaw w ramach Warsaw Gallery Weekend 2018
Kuratorzy: Agnieszka Pajączkowska, Krzysztof Miękus
Od 21 września do 25 listopada 2018 roku
Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort) w Warszawie

Dodaj komentarz