Seminarium Narracja o mieście

Co składa się na jakość życia w mieście? Na pewno o tym jak się nam żyje w danym miejscu decyduje dostępna infrastruktura mieszkaniowa, drogowa, dostęp do służby zdrowia, przedszkoli i szkół, bezpieczeństwo. Istotnym elementem jest także dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej. Czy dziedzictwo kulturowe ma w takim razie coś wspólnego z jakością życia?

„Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością”, Medialab Katowice i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością”, Medialab Katowice i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Badania pokazują, że jak najbardziej – i nie chodzi tu tylko o ofertę kulturalną tworzoną przez instytucje i organizacja zajmujące się dziedzictwem. Wpływ dziedzictwa na jakość naszego życia możemy rozważać także na poziomie subiektywnego poczucia bezpieczeństwa, poczucia przynależności i naszej tożsamości. Wbrew pozorom ten psychologiczny wymiar relacji pomiędzy dziedzictwem a jakością życia jest niezwykle istotny. Stąd też kolejne seminarium dotyczące potencjału dziedzictwa poświęcone zostanie budowaniu opowieści o mieście – a tym samym naszej relacji z miejscem zamieszkania.
Wraz ze współorganizatorem wydarzenia, Medialabem Katowice, Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 21 września do Katowic na debatę o narracjach miejskich. Poprzedzi ją blok warsztatowy, przygotowany z myślą o wszystkich tych, którzy chcą się nauczyć tworzenia specyfikacji projektu.

Program:

21 września, godz. 10.00-18.15, Katowice Miasto Ogrodów, Medialab, Pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice

Blok warsztatowy, wstęp bezpłatny. Obowiązuje uprzednia rejestracja. Na zgłoszenia czekamy do 19 września 2018 roku.

10.00 – 15.30 Jak stworzyć brief, czyli zwinne kompendium wiedzy o projekcie. Warsztaty. Prowadzenie Anna Bil

Podczas warsztatu zajmiemy się zagadnieniami związanymi ze startem projektu, pokażemy, jak sprawnie przekuć wielką wizję na konkretny plan na papierze. Przekonamy się, dlaczego misja i wizja projektu jest kluczowa oraz dlaczego warto poznać swojego użytkownika. Za pomocą kilku narzędzi opracujemy product canvas, nauczymy się stawiać konkretne pytania i definiować założenia. Wszystko po to, by zbudować końcowy brief, czyli niezbędną bazę w dalszych etapach procesu projektowego.

Anna Bil – praktyk & pasjonat product service designu. W codziennej pracy dba, by projektowane produkty nie tylko spotkały się z miłością użytkowników, ale spełniały konkretny cel biznesowy. Entuzjastka Agile’a, pracy w Scrumie oraz usprawniania rzeczywistości. Od ponad 7 lat związana Boldare, gdzie wraz z zespołem buduje produkty internetowe dla klientów z całego świata. Swoją wiedzą dzieli się ze studentami w Pracowni Publikacji Cyfrowych na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. W chwilach wolnych podgląda prace wielkich mistrzów lub odpoczywa w out-door’rze.

II. Debata, wstęp wolny

15.45-16.15 O potencjale dziedzictwa kulturowego. Jakość życia i tożsamość mieszkańców miast. Prezentacja dr. Joanny Sanetry-Szeligi

16.15-18.15 O tworzeniu narracji o mieście – trendy i wyzwania.

Jak pokonaliśmy Lewiatana. Wystawa Dane warszawskie w Muzeum Warszawy (Grzegorz Piątek i Klementyna Świeżewska)
Historie zakodowane w danych – ulica Kościuszki w Katowicach (Karol Piekarski, Medialab)
Kto opowiada historię? Trzy przykłady z Stadtmuseum Berlin (Constanze Schröder, Stadtmuseum Berlin)

Moderator: dr Michał Wiśniewski

18.30 wernisaż wystawy Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki

Miejsce: ul. Kościuszki 39. Wstęp wolny.

Paneliści:

Karol Piekarski. Badacz kultury sieciowej, prowadzi Medialabu Katowice. Realizuje interdyscyplinarne projekty badawcze i wystawiennicze związane z analizą i wizualizacją danych na temat miasta. Opublikował m.in. Metody badania i odkrywania miasta oparte na danych (2015) oraz . Kultura danych. Algorytmy wzmacniające uwagę (2017).

Constanze Schröder studiowała etnologię europejską na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz zarządzanie kulturą. Pracowała dla różnych muzeów i fundacji; była doradcą naukowym Stowarzyszenia Muzeów Brandemburgii (Museumsverband Brandenburg). W berlińskim muzeum miejskim (Stadtmuseum Berlin) założyła i kieruje działem edukacji i komunikacji. Jako kuratorka odpowiada za bieżącą wystawę [Probe]Räume ([Testowe] przestrzenie) w Märkisches Museum, która zaprasza zwiedzających do dyskusji o muzeach. Jednym z głównych obszarów jej pracy są projekty partycypacyjne.

Klementyna Świeżewska, socjolog i architekt, doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się analizą historycznych danych statystycznych. Współpracuje z instytucjami kultury przy tworzeniu i realizacji ekspozycji. Odpowiada za oprawę plastyczną dwóch wystaw czasowych w Muzeum Warszawskiej Pragi. Kuratorka Danych Warszawskich i Dziejów Kamienic.

Dr Michał Wiśniewski, absolwent historii sztuki i architektury, badacz historii architektury nowoczesnej i jej związków z polityką. Pracuje w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Autor licznych artykułów i książek na temat historii architektury, kurator i współkurator wystaw architektonicznych.

Seminarium Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością
21 września 2018 roku, godz. 10.00-18.15
Katowice

Dodaj komentarz