Digital Cultures #Hybrid Matter

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza na drugą edycję konferencji Digital Cultures. Od 24 do 25 września w Kinie Iluzjon w Warszawie odbędą się 23 prezentacje i dyskusje, a także spotkania z międzynarodowymi ekspertami i twórcami. Przed konferencją, 23 września odbędzie się siedem bezpłatne warsztatów. Digital Cultures to forum prezentacji najciekawszych polskich i międzynarodowych projektów, a także doskonałe miejsce, by nawiązać kontakty z przedstawicielami kluczowych instytucji z Polski i z zagranicy – od krajów naszego regionu aż po kraje Partnerstwa Wschodniego, Kanadę i Stany Zjednoczone.

Digital Cultures 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Digital Cultures 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

To pierwsze w Polsce wydarzenie tak kompleksowo poświęcone kulturze cyfrowej. Interdyscyplinarny program obejmuje szerokie spektrum i najnowsze trendy tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny: od gier komputerowych, podcastów, muzeów narracyjnych, po interaktywny storytelling i cyfrowe archiwa. Pierwsza edycja konferencji i towarzyszący jej program, zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza w 2017 roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – przyciągając ponad 1,1 tys. uczestników.

Digital Cultures 2018 otworzy 24 września panel na temat wyzwań i szans, jakie niesie ze sobą cyfryzacja kultury z udziałem Anne Marie Lipiński (Harvard Nieman Journalism Lab) i Kristoffera Gansinga (Transmediale Festival). Wydarzeniem specjalnym poprzedzającym konferencję będzie 22 września premiera doświadczenia VR Cricoterie przygotowanego przez belgijski kolektyw Tales of Tales, a inspirowanego niezwykłą osobowością i twórczością Tadeusza Kantora. Cricoterie powstało w ramach koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

Jak mówi Anna Szylar, szefowa zespołu kuratorskiego: przygotowując program konferencji stanęliśmy przed pytaniem dlaczego decydujemy się na mówienie o kulturze cyfrowej w 2018 roku, kiedy nikogo nie dziwi powszechne wykorzystanie technologii cyfrowych w codziennym życiu, a „nowe media” już dawno przestały być nowe. Wirtualna rzeczywistość ma ponad 50 lat, twórcy teatralni od dawna eksperymentują z nowatorskimi środkami wyrazu, filmowcy zawsze korzystali z najnowszych odkryć technologii, a twórcy gier zaczęli testować granice interaktywności, zanim zyskała ona zastosowanie w innych dziedzinach sztuki. Wydaje się, że wraz ze stopniowym oswajaniem technologii formuje się nowy język artystyczny. Język ten powstaje wówczas, gdy stary słownik danego medium okazuje się niewystarczający, a to zmusza twórcę do podjęcia nowych poszukiwań. Często są to poszukiwania intuicyjne, prowokujące do eksperymentowania i testowania granic.

Dlatego też interdyscyplinarnym wątkiem tej edycji Digital Cultures jest przyjrzenie się tym nowym hybrydycznym językom poprzez konkretne projekty i strategie twórcze. Niektóre z nich mogą wydać się dziwaczne i nieintuicyjne, ale są intrygujące i zachęcają do dalszych eksploracji. Dlatego Instytut Adama Mickiewicza zaprosił do Polski najciekawszych twórców cyfrowych hybryd badających relacje pomiędzy dźwiękiem, wirtualną rzeczywistością, teatrem i grami komputerowymi. Pod koniec września w Warszawie spotkają się międzynarodowi trendsetterzy i producenci zainspirowani cyfrowością. Nie może tu zabraknąć wszystkich tych, którzy ciekawi są kierunków rozwoju dziedziny i którzy chcą mieć w nim swój udział.

Inicjatorem i organizatorem konferencji jest Instytut Adama Mickiewicza działający pod marką Culture.pl

2. Konferencja Digital Cultures: #Hybrid Matter
Od 24 do 25 września 2018 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz