Czy usterka oznacza konieczność wymiany na nowy sprzęt?

Jak donosi raport niemieckiego Urzędu ds. Środowiska, cykl życia urządzeń RTV i AGD z roku na rok staje się coraz krótszy. Potwierdzają to wyniki badań – liczba urządzeń domowych, które uległy awarii w przeciągu pięciu ostatnich lat od zakupu, wzrosła niemal dwukrotnie. Całe zjawisko staje się problematycznie nie tylko dla kieszeni konsumentów, którzy w przypadku zepsucia urządzenia nie objętego już gwarancją, dokonują zakupu nowego, ale także dla środowiska. Utylizacja elektrośmieci jest niełatwa i bardzo kosztowna, a w dodatku odpady o wysokiej toksyczności mają spory wpływ zarówno na ekosferę, jak i na nasze zdrowie. Stąd pojawia się pytanie, czy na pewno konieczne jest niezwłoczne pozbywanie się akcesoriów AGD zaraz po zauważeniu defektu? Postanowiliśmy szerzej zagłębić się w temat, by znaleźć złoty środek.

(źródło: materiały prasowe organizatora)

(źródło: materiały prasowe organizatora)

Przeprowadzono szereg testów wyłaniając produkty, które najczęściej ulegają uszkodzeniu. Na samym czele tej listy stoją szczoteczki elektryczne do zębów. Powodem tego są wbudowane w nie akumulatory, które stosunkowo całkiem szybko (szacuje się, że po upływie około 2 lat) przestają działać, a których bardzo często nie opłaca się wymieniać. Przeradza się to w dość powszechny problem – coraz częściej koszty naprawy urządzenia przekraczają samą jego wartość, co prowadzi do nieuniknionego pozbycia się sprzętu. Nieopłacalne reperowanie całego urządzenia będzie również w przypadku awarii szczotek silnika odkurzaczy, które są w 80 procentach najczęściej uszkodzonymi elementami tego urządzenia.

Nieco łatwiejsze zadanie bywa w przypadku dużego AGD. Pomimo że pralki są uznawane jako psujące się częściej niż inne sprzęty gospodarstwa domowego (częstość szkód pralek w Polsce wynosi 13,4% względem innych sprzętów), producenci gwarantują mnóstwo części wymiennych, by jak najbardziej przedłużyć ich żywot. Przykładem sklepu oferującego szeroka gamę części zamiennych jest AGDmaster.com – polski sklep internetowy specjalizujący się w dostarczaniu akcesoriów i części zamiennych do urządzeń AGD iRTV. Najwięcej awarii pralek zgłaszają mieszkańcy małopolski i zazwyczaj skarżą się na problemy z łożyskiem, (można je zauważyć w momencie gdy pralka chodzi coraz głośniej) awarie z fartuchem, którą poznajemy po przeciekaniu wody z urządzenia; i wszelkiego rodzaju kłopoty z bębnem oraz grzałką. Na szczęście dzięki sprawnej wymianie powyższych newralgicznych elementów, możemy przywrócić nasze urządzenie do naturalnego stanu użytkowania.

Problematycznym sprzętem domowym będą także lodówki, które są obecne w każdym domu i funkcjonują niemal przez cały czas. W tym przypadku często słyszy się o problemach z chłodzeniem (a raczej jego brakiem), zbyt głośną pracą urządzenia, lub nieprzewidywanym ogrzewaniem produktów. Na wszystkie, oprócz tej ostatniej dolegliwości, na która zazwyczaj nie ma rady i pozostaje nam jedynie pożegnać się z naszą lodówką – możemy zaradzić, wymieniając poszczególne części.

Wydaje się, że na żywotność zmywarki mamy największy wpływ, ponieważ to my, użytkownicy, źle eksploatując nasz sprzęt, zmniejszamy jej wydajność. Pakowanie zbyt dużej ilości naczyń na jeden raz, lub – co gorsza – wkładanie talerzy czy garnków z dużą ilością resztek jedzenia – to wszystko sprawia, że dysze z wodą zostają pozatykane, a nasza zmywarka przestaje pobierać wodę w odpowiedniej ilości. Na szczęście producenci tych urządzeń przewidzieli takie nierozsądne zachowania i gwarantują liczne zamienniki. Oferują różnego typu płaszcze wodne, komory hydrostatu, uszczelki oraz całe zestawy pomp myjących. Wszystko to pozwoli zaoszczędzić nam trochę pieniędzy i cierpliwości w związku z wyborem nowej maszyny.

Wbrew pozorom nawet w przypadku małego AGD opłaca się czasem wymienić części, zamiast całego urządzenia. Gdy żelazko przestaje nam grzać, lub też spada jego wydajność, powinniśmy najpierw rozpatrzyć możliwość wymiany poszczególnych elementów: generatora pary, ponieważ często ze względu na zalegającą wewnątrz wodę jest on narażony na różnego typu osady; bezpiecznika termicznego, czy termostatu. Podobnie jest z czajnikiem elektrycznym, który może przestać grzać nam wodę na herbatę, lub też, jak donoszą użytkownicy, grzać ją do pewnej temperatury. Należy wówczas zastanowić się nad zmianą grzałki, lub termostatu.

Jak zdążyliśmy zauważyć, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy pozbywać się starszych sprzętów, jeśli tylko zauważymy jakąś awarię, czy pokusić się o jego naprawę. Każdy przypadek, model urządzenia, a także każda wada jest inna. Na samym początku z pewnością warto sprawdzić, jakie są nasze możliwości finansowe oraz co tak naprawdę się stało z danym elementem. W przypadku wymiany części pamiętajmy, że niższa cena produktu będzie miała odzwierciedlenie w postaci mniejszej trwałości sprzętu.

Pocieszający jest również fakt, że Unia Europejska kładzie coraz większe sankcje na producentów, którzy celowo uskuteczniają program planowanego postarzania przedmiotów, tak by po okresie gwarancji nie były już w stanie funkcjonować. Pamiętajmy, żebyśmy i my nie wpadli w tę pułapkę nowoczesności, a co za tym idzie – wymiany smartfona co dwa lata tylko dlatego, że na rynku pojawił się nowy model.

Dodaj komentarz