• 2018-09-18

Słuch Metafizyczny

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na dwa spotkania z Anną Chęćką – filozofką i pianistką. Spotkania z pogranicza muzyki i filozofii pt. Słuch Metafizyczny odbędą się 25 września i 2 października.

Anna Chęćka, „Słuch Metafizyczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Chęćka, „Słuch Metafizyczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas prowadzonych przez nią spotkań perspektywa praktyczna (utwory i ich fragmenty wykonywane na fortepianie) i teoretyczna (refleksja filozoficzna) zbliżą się do siebie, ukazując tajemnice muzyki w ostrzejszym świetle. Anna Chęćka łączy myśl humanistyczną z refleksją inspirowaną neuroestetyką. Pod jej palcami zabrzmi repertuar obejmujący utwory komponowane na przestrzeni czterech stuleci – od baroku po współczesność, wśród których nie zabraknie muzyki Fryderyka Chopina.

Wykłady będą dotyczyły następujących zagadnień:

Muzyka jako laboratorium pamięci

Dla wykonawcy pamięć muzyczna jest cenną bazą danych, która w istotny sposób buduje jego artystyczną tożsamość. Jednak także słuchacz korzysta ze swoich zasobów pamięci: posiada przecież osobistą płytotekę wewnętrzną. Obie te kwestie przeanalizujemy nie tylko z perspektywy humanistycznej, ale i neurobiologicznej. Związek muzyki i pamięci kieruje nas także w kierunku pamięci emocji, a zatem – w stronę pytania o muzyczne znaczenia i ich związek z emocjami.

Muzyczny umysł i myślenie muzyką

Czy muzyka jest opowieścią, narracją? Analizując utwory programowe i utwory z repertuaru muzyki absolutnej, przyjrzymy się pojedynkowi mimesis i abstrakcji w muzyce. Zastanowimy się także nad tym, jak działa muzyczny umysł, który wyzwala się od słów i pojęć, by odkryć, czym jest myślenie niewerbalne. Muzyki poszukamy także w literaturze pięknej, która dostarcza nam rozmaitych przykładów prób opisu muzyki i jej doświadczenia.

Anna Chęćka, Słuch Metafizyczny
Spotkania: 25 września, 2 października 2018 roku, godz. 18.00
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Dodaj komentarz