Dom przekształcony w bryły geometryczne

Galeria Foksal w Warszawie zaprasza od 21 września na wystawę Zuzanny Janin pt. Dom przekształcony w bryły geometryczne.

Zuzanna Janin, „Dom przekształcony w bryły geometryczne” Trafostacji Sztuki w Szczecinie(źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuzanna Janin, „Dom przekształcony w bryły geometryczne” Trafostacji Sztuki w Szczecinie(źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Dom przekształcony w bryły geometryczne Zuzanny Janin będzie czwartą indywidualną prezentacją prac artystki w Galerii Foksal. Motyw domu wielokrotnie pojawiał się w twórczości artystki i wydaje się zajmować szczególne miejsce pośród podejmowanych przez nią tematów. Dom materializował się w przestrzennych rzeźbach Pokrowce, Kąty na przestrzenie i meble, które Janin szyła z surowego jedwabiu od początku lat 90. Eteryczne i ciężkie jednocześnie, były wyrazem poczucia tymczasowości, pustki, znamieniem bezdomności. Dom objawiał się jako miejsce wyjazdów i powrotów, metaforycznego początku i końca, jak w filmie wideo Moja droga z 1998 roku. Stawał się rodzajem mapy codziennego życia, na której nakładają się siatki wspomnień o miejscach i ludziach, wydarzeniach i emocjach z przeszłości i teraźniejszości, jak w pracy wideo Taniec jako urządzenie mapujące (Taniec dla Nelly i Marii) z 2016 r. w której Janin odnosi się do ocalenia babci i matki artystki z transportu do Oświęcimia w 1944 roku.

Więcej o wystawie mozna przeczytać w artykule Zuzanna Janin. Dom przekształcony w bryły geometryczne na stronie wydarzenia.o.pl

Zuzanna Janin. Dom przekształcony w bryły geometryczne
Od 21 września do 9 listopada 2018 roku
Wernisaż: 21 września 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Foksal w Warszawie

Dodaj komentarz