Anti-Static – wystawa poznańskich Intermediów

W eksponowanych przestrzeniach wystaw czasowych starego i nowego hallu Muzeum Narodowego w Poznaniu, w ramach wystawy pokazanych zostanie 19 prac artystek i artystów z Poznania lub trwale związanych z miastem, tworzących środowisko poznańskich Intermediów. Intermedia, na co zwraca uwagę tytuł wystawy, to przeciwieństwo bezruchu, zastoju, braku witalności; pełne wariantowych relacji i energetycznych spięć, wymagają stałego dążenia do nowych jakości wyrazu artystycznego, są więc w dużej mierze przeciwieństwem tradycyjnej sztuki akademickiej.

„Anti-Static” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Anti-Static” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowa ANTY-STATYCZNOŚĆ zwraca uwagę na wielowątkową i wielomedialną twórczość grupy artystek i artystów, teoretyków i animatorów kultury związanych z Katedrą Intermediów, do której należą m in. Piotr Kurka, Piotr Bosacki, Kris Łukomski, Sławomir Sobczak, Andrzej Syska, Marek Wasilewski,  artyści znani i cenieni w międzynarodowym obiegu.

Izabella Gustowska, autorka głośnych projektów artystycznych i uczestniczka wielu światowych wydarzeń obchodzi w tym roku jubileusz 70.lecia. Wojciech Bakowski – niedawny laureat pierwszej nagrody na Festiwalu Kurzfilmtage Oberhausen, najważniejszym przeglądzie filmów krótkometrażowych na świecie, emblematyczny artysta, którego życie i twórczość stała się ostatnio inspiracją filmu fabularnego. Diana Lelonek – tegoroczna laureatka pierwszej nagrody szwajcarskiej Fundacji Vordemberge-Gildewart dla młodych twórców, przyznanej przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Wszyscy uczestnicy wystawy przygotowują dzieła, dla których inspiracją jest Anti-Static – hasło zaproponowane przez kuratora wystawy, Piotra Krajewskiego, dyrektora artystycznego Biennale Sztuki Mediów WRO, a przy tym wieloletniego wykładowcy UAP – oraz zestaw tekstów poetyckich Wojciecha Bąkowskiego i kompozycja muzyczna Rafała Zapały, napisane specjalnie na tę okazję. Wystawa przypomni też przedwcześnie zmarłego twórcę intermedialnego Leszka Knaflewskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów Poznania.

Stworzone specjalnie na wystawę i pokazane premierowo prace prezentować będą indywidualne praktyki artystyczne, ale też formować wspólne dzieło. Łącząc zróżnicowane media sztuki i rozmaite formy wypowiedzi artystycznej: obiekty i instalacje, aranżacje i przestrzenie medialne, dzieła kinetyczne i wieloekranowe projekcje wideo oraz formy dźwiękowe, wystawa sama stanie się spójną przestrzenią współdzieloną przez artystów i odbiorców.

Wystawa ma za zadanie przybliżyć publiczności z Poznania i Polski nowe praktyki twórców, używających sztuki wideo, filmu, instalacji, a planowany performatywny charakter zdarzenia stanowić będzie podkreślenie otwartej relacji sztuki do szeroko rozumianej współczesności, a także, bardziej ironicznie, jako brak skłonności ekspozycji do pokrywania się kurzem.

Wystawa powstaje w kooperacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu z Muzeum Narodowe w Poznaniu i Centrum Sztuki WRO / WRO Art Center z Wrocławia. Więcej o wystawie można przeczytać w artykule Anti-Static w serwisie Wydarzenia.o.pl

Wystawę tworzą: Wojciech Bąkowski, Piotr Bosacki, Izabella Gustowska, Jakub Jasiukiewicz, Leszek Knaflewski, Daniel Koniusz, Piotr Kurka, Diana Lelonek, Karolina Kubik, Kris Lukomski, Andrzej Pakuła, Jana Shostak, Slawomir Sobczak, Magdalena Starska, Andrzej Syska, Raman Tratsiuk, Marek Wasilewski, Rafał Zapała

Anti-Static
Kurator: Piotr Krajewski
Wernisaż: 16 września 2018 roku, godz. 12.00
Muzeum Narodowe w Poznaniu

Dodaj komentarz