Pojęciokształty w Galerii ESTA w Gliwicach

Wystawa prezentuje wybrane prace z bogatej twórczości Stanisława Dróżdża — światowej sławy artysty działającego na pograniczu poezji i plastyki, reprezentanta Polski na weneckim Biennale w 2003 roku.

Stanisław Dróżdż, bez tytułu, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Dróżdż, bez tytułu, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, który przez ponad czterdzieści lat uprawiał swoją oryginalną i konsekwentną twórczość. Dróżdż jest niewątpliwie najwybitniejszym przedstawicielem Poezji konkretnej w Polsce. Kierunku artystycznego, który powstał w 1953 roku, kiedy na ogólnoświatowym zjeździe w Sztokholmie ogłoszono jej manifest. Na Zachodzie była szczególnie popularna w latach 50. i 60. Artyści zajmujący się tą dziedziną sztuki tworzą poematy w postaci kompozycji wizualnych zbudowanych z układów liter i znaków typograficznych, które nie są podporządkowane żadnym związkom semantycznym czy syntaktycznym.

Tytuł wystawy Pojęciokształty odnosi się do autorskiego terminu jakim Stanisław Dróżdż nazywał swoje prace od drugiej połowy lat 60-tych. Nazwa wywodzi się od kształtów pojęć, które realizują się w momencie ich przestrzennego uformowania.

Stanisław Dróżdż. Pojęciokształty 
Od 14 września do 31 października 2018 roku
Wernisaż: 14 września 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Sztuki Współczesnej ESTA w Gliwicach

Dodaj komentarz