Przegląd rysunku nie-studenckiego

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na wystawę Rysunek / Nitka / Pociecha / Warchoł / Wiatr, której wernisaż odbędzie się 16 września.

Zdzisław Wiatr, „Zimowe łąki 1. Karcz sosnowy ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Wiatr, „Zimowe łąki 1. Karcz sosnowy ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rysunek dość długo czekał na swoje odkrycie. Choć zawsze posiadał swych zdeklarowanych zwolenników czy wręcz wyznawców, powszechnie traktowany był jak coś pośredniego między niematerialną ideą, a tzw. skończonym dziełem” – pisał profesor Maciej Bieniasz w roku 1983 w katalogu wystawy Trzeci ogólnopolski przegląd rysunku studentów wyższych uczelni plastycznych organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie Wydziału Grafiki w Katowicach.

W tym samym czasie Zdzisław Wiatr, Adam Pociecha i Paweł Warchoł byli studentami Wydziału Grafiki w Katowicach. Podczas wspomnianego „przeglądu rysunku studenckiego” poznali Zdzisława Nitkę. Zapoczątkowana wtedy przyjaźń dziś owocuje wspólną wystawą, której założenia przedstawia inicjator projektu Zdzisław Wiatr: „Przez blisko czterdzieści lat, każdy z nas podążał własną artystyczną drogą, zdarzało się, że nasze wędrówki prowadziły nas do udziału w tych samych projektach i wystawach. W Częstochowie postanowiliśmy zaprezentować wybrane prace z naszego dorobku w obszarze rysunku, który za każdym razem jest „skończonym dziełem”, czy jest szkicem, ilustracją, czy obrazem. Kiedy używamy piórka i czarnego tuszu, piły łańcuchowej, szlifierki kontowej do wycięcia drzeworytu, igły do rysowania akwaforty, pędzla przy konstruowaniu obrazu, to za każdym razem rysujemy!”. Więcej o wystawie można przeczytać w artykule Rysunek / Nitka / Pociecha / Warchoł / Wiatr.

Rysunek / Nitka / Pociecha / Warchoł / Wiatr
Od 16 września do 21 października 2018 roku
Wernisaż 15 września 2018 roku, godz.17.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz