• 2018-09-14

Zamek Królewski zaprasza do odkrywania polskich miejsc pamięci

Polskie miejsca pamięci to projekt badawczo-edukacyjny przedstawiający najważniejsze wydarzenia oraz postaci z dziejów naszego państwa i narodu, które weszły do kanonu pamięci zbiorowej. Konferencja odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie od 14 do 15 września.

„Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbliżająca się setna rocznica odzyskania niepodległości daje okazję do ożywienia refleksji nad polską pamięcią kolektywną oraz refleksji nad przewartościowaniem naszego stosunku do dziejów narodu i jego dziedzictwa kulturowego. Zrozumiałym tendencjom do krytycznego oglądu przeszłości, wskazywania źródeł naszych niepowodzeń i kryzysów powinny towarzyszyć wysiłki nad przypominaniem także chwil chwały i dumy.

Byłoby pożądane, aby w stulecie odzyskania państwowości te sukcesy zostały wyraźnie uwypuklone i aby znalazły należne im miejsce w świadomości społecznej. To główny cel konferencji, zorganizowanej pod honorowym patronatem prof. dr. hab. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Narodowe Centrum Kultury, Ośrodek Badań nad  Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.

Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały
Od 14 do 15 września 2018 roku, godz. 16.00; 10.00
Sala Koncertowa Zamku Królewskiego w Warszawie
Wstęp wolny

Dodaj komentarz