• 2018-09-14

Skrajna prawica i zafascynowany nią francuski nastolatek

„Nie można pisać takich rzeczy” – brzmią słowa Maliki, licealistki, która bierze udział w warsztatach literackich prowadzonych przez Olivię, znaną pisarkę z Paryża, która przyjechała do portowej miejscowości La Ciotat na Lazurowym Wybrzeżu. Obydwie są bohaterkami najnowszego filmu Laurenta Canteta (laureata Złotej Palmy za Klasę) pt. Letnia szkoła życia, który wchodzi do kin 7 września.

„Letnia szkoła życia” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Letnia szkoła życia” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Być może istnieje pewna granica. I być może ją przekroczyłeś” – odpowiada Olivia. Słowa kieruje do Antoine’a, tajemniczego nastolatka, który skrywa duże pokłady agresji i wewnętrzne demony. Letnia szkoła życia, mimo leniwych, upalnych okolicznościach przyrody, jest bowiem mocnym thrillerem, pełnym zaskakujących zwrotów akcji, w którym napięcia między młodym chłopakiem a resztą grupy i pisarką-nauczycielką sięgają zenitu. Z pewnością to najbardziej zaskakujący francuski film, jaki zobaczycie tego lata.

„Uważasz, że to obrzydliwe? Po tym, co twoi kumple zrobili w Bataclanie?” – Antoine prowokuje kolegę arabskiego pochodzenia. „Obraża wszystkich muzułmanów, a pani go broni” – krzyczy Fadi pod adresem nauczycielki.

Mało jest reżyserów, którzy potrafią nakręcić zwykłą rozmowę tak, aby budziła tyle emocji, ile rasowy dramat. Cantet swoim nowym filmie pokazuje, jak słowa z minuty na minuty stają się zapalnikiem kłótni, a nawet morderstwa.

Antoine, zafascynowany ideologią skrajnej prawicy, jednocześnie budzi niepokój Olivii i rozpala jej wyobraźnię. Cantet uderza świeżością spojrzenia nie tylko na współczesne francuskie społeczeństwo, ale także szeroko rozumiane stosunki damsko-męskie. Ostry jak brzytwa, a jednocześnie pełen subtelności zaskakujący portret dojrzewającego chłopaka i jego relacji z otoczeniem oraz dużo starszą od siebie kobietą.

Pomysł na Letnią szkołę życia narodził się w głowie Canteta dwadzieścia lat temu, scenariusz pomógł mu rozwinąć Robin Campillo, twórca nagrodzonych w Cannes 120 uderzeń serca. Ich współpraca zaowocowała powstaniem egzystencjalnego thrillera z mocnym wątkiem społecznym, w którym napięcie znajduje ujście w przemocy. Letnia szkoła życia to zarazem alegoryczna opowieść o końcu Europy, jaką znamy.

Letnia szkoła życia, reż. Laurent Cantet
W kinach od 7 września 2018 roku
Dystrybutor: Against Gravity

Dodaj komentarz