Nowe wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na nowe wystawy: Beaty Bigaj Bunt versus pollice verso, Jacka Łydżby Krajobrazy i obrazy oraz Marka Andały Zwykłe miejsca. Wernisaż wystaw odbędzie się 13 września.

Beata Bigaj (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Bigaj (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Beaty Bigaj związana jest z projektem Bunt versus pollice verso. Jego ideą było stworzenie spójnej, choć skłaniającej do różnorodnych refleksji, wypowiedzi na temat postaw ludzkich związanych ze stosunkiem do kluczowych spraw oraz codziennych wyborów. Istotne znaczenie miało tu pytanie: co jest motorem naszych decyzji? Kontestacja czy Konsensus? Dezaprobata czy Akceptacja? Sprzeciw czy Jednomyślność? A może po prostu Święty spokój?

Aktualność projektu Bunt versus pollice verso nie oznacza odwołania wprost do sfery jakiejkolwiek polityki. Hasło bunt przywoływane jest w każdej epoce i może dotyczyć tak spraw publicznych, jak i indywidualną, a często tylko wewnętrzną niezgodę na coś. Zamysł wystawy wynika z zainteresowań autorki takimi postawami człowieka, które przyjmuje, choć mogą powodować jego dyskomfort – jako niezgodne z deklaracjami czy sposobem na życie. Wtedy, kiedy włącza się „ślepo” w działania tłumu, idzie za przykładem innych lub wikła się w sprawy, które według jego mniemania i sumienia nie powinny go dotyczyć. Pytanie “dlaczego tak się dzieje” jest istotne w kontekście tak ważnych tematów, jak spory ideowe czy konflikty wojenne (projekt zawiera także odniesienia do II wojny światowej). Jednak kwestia przyczyn i postaw wobec dylematów wymagających opowiedzenia się “za” lub “przeciw” jest równie istotna w życiu codziennym w pracy, w domu, w relacjach rodzinnych.

Jacek Łydżba urodził się w 1966 roku we Włoszczowie. Studiował w częstochowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej oraz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1989 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Macieja Urbańca. W 1999 roku uzyskał nominację do Paszportu „Polityki”. W latach 1995 -2015 pracował na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest malarzem, który wyrósł z tradycji polskiej szkoły plakatu. Dlatego jego obrazy są wyraziste, mocne i jasno komunikujące swój przekaz. Twórczość malarska J. Łydżby (oleje, akwarela) jest szczególnie frapująca z uwagi na kolorystykę i dominujące motywy. Artysta używa czystych kolorów, nie łamie ich, nie miesza barw. Kolorystyczne zestawienia, mimo że intensywne, są jednak estetycznie wyszukane. Na jego obrazach pojawiają się postacie ludzkie, zwłaszcza kobiece – anielskie, ale i te na rowerach. Również zwierzęta: wilki, gołębie; anioły, samoloty, okręty, samochody, często z nutą zabawnej przewrotności. Ważne miejsce w działaniach Jacka Łydżby zajmują szablony. Wycięte motywy mogą być inspiracją dla obrazów, ale istnieją też samoistnie. Są odbijane na kartonie, czasem zdobytym z jakiegoś pudełka, ze śladami jego pierwotnej funkcji. Wykazuje w nich w nich zmysł dekoracyjny i poczucie humoru, które pozwala mu zbliżyć się do sztuki ludowej i kiczu miejskich graffiti.

Marek Andała – urodzony w 1957 w Ostrowii Mazowieckiej. Absolwent PLSP w Supraślu (1977). Studia: Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą. Brał udział w ponad 100 środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, wystawach, oraz przeglądach rysunku i malarstwa. Jest autorem ponad 20 wystaw indywidualnych. Prace w zbiorach: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum na Majdanku (Lublin), Muzeum Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. W 2007 roku nagrodzony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Mistrzowsko specjalizuje się w technie pastelowej, uwypuklając jej walory malarskie. Charakterystyczne dla pasteli Andały są płaszczyzny koloru i nietypowe proporcje kompozycyjne, które uzyskuje patrząc „po swojemu”, jak mówi, np. od dołu. Początkowo malował pejzaże, wspomina swoją fascynację widokami Wisły w porannej mgle, potem wąwozami z okolic Kazimierza. Zwykłe miejscato już prezentacja prac poświęconych kazimierskiej architekturze, a szczególnie ulubionemu motywowi Andały – drzwiom i progom. Jak podkreśla piszący o twórczości Marka Andały dr Waldemar Odorowski: „Nie ma w jego obrazach niczego oczywistego, jednoznaczność rozmywa się przydając nowe znaczenia i sensy pozornie znanym motywom. (…) Zazwyczaj maluje fragment czy wycinek czegoś, ale maluje tak, że pozwala wyobrazić sobie, (…) pełny kształt owego fragmentu. Obrazy Andały stają się wtedy czymś wykraczającym poza swoje ramy, stają się sugestią, zgoła wskazówką do wyjścia poza ograniczenia swojego widzenia, postrzegania i rozumienia, pozwalają spojrzeć na rzeczywistość zasłoniętą stereotypami, przyzwyczajeniami, rutyną.”\

Marek Andała (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Andała (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beaty Bigaj. Bunt versus pollice verso
Od 14 września do 21 października 2018 roku
Wernisaż: 13 września 2018 roku, godz.18.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Jacek Łydżba. Krajobrazy i obrazy
Od 14 września do 21 października 2018 roku
Wernisaż: 13 września 2018 roku, godz.18.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Marek Andała. Zwykłe miejsca
Od 14 września do 21 października 2018 roku
Wernisaż: 13 września 2018 roku, godz.18.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz