Partizaning: partycypacyjne (re)planowanie miasta

Partizaning to kolektyw artystyczno-urbanistyczny powstały w Moskwie na początku lat 2000. Od 2011 członkowie grupy prowadzą portal internetowy www.partizaning.ru, który archiwizuje działania moskiewskich aktywistów i gromadzi informacje na temat podobnych ruchów miejskich w Rosji i poza jej granicami. Kolektyw dokumentuje przykłady artystycznego aktywizmu, interwencji miejskich i przeobrażeń architektonicznych miast z całego świata, a także analizuje rolę sztuki w przekształcaniu przestrzeni publicznych rosyjskich miast.

Partizaning (źródło: materiały prasowe organizatora)

Partizaning (źródło: materiały prasowe organizatora)

Misją grupy jest zbadanie roli sztuki jako praktycznego narzędzia do inkluzywnej rewitalizacji miast i aktywizmu społecznego. Na kształt działalności kolektywu wpływa kulturowy, polityczny i społeczny kryzys, z którym zmaga się współczesna Rosja. W skład rosyjskiego kolektywu wchodzą: Igor Ponosov, Anton Polski, Shrija Malhotra, Sonia Polska, Dmytro Zaietc.

W ramach wystawy Partizaning: partycypacyjne (re)planowanie miasta, 2011–2018 w krakowskiej Fundacji Nośna zaprezentowane zostaną dokonania rosyjskich artystów i aktywistów zgromadzonych wokół idei partizaningu. Na wystawie zebrane zostaną archiwalne nagrania, zdjęcia, artefakty i opowieści z akcji przeprowadzonych przez członków kolektywu.

Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie autorskie wokół książki Russian Urban Art: History and Conflicts autorstwa Igora Ponosova oraz warsztaty interwencji miejskich z Antonem Polskim.

Anton Polski (ur. 1982 r.) – historyk sztuki, artysta, aktywista, publicysta, kurator, wykładowca w Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Nauk Humanistycznych (РГГУ). Od końca lat 90. zajmuje się sztuką w przestrzeni publicznej. Jeden z ideologów i założycieli moskiewskiego kolektywu Partizaning, redaktor www.partizaning.ru, autor pierwszej moskiewskiej mapy rowerowej, uczestnik wielu międzynarodowych projektów artystycznych i urbanistycznych, organizator maratonu miejskich interwencji Dielaj sam (Zrób to sam).

Igor Panosow (ur. 1980 r.) – artysta-aktywista, autor i wydawca serii książek Objects na temat rosyjskiego street artu. Kurator wystawy Rosyjski street art – chronologia (M’ARS gallery, Moskwa, 2008), The Wall Project (Winzavod CCA, 2010), Urban Exploration (2015, Moskwa), New Urban Reality (2017, CLB Gallery, Berlin), Graffiti in the Internet age (2017, Electromuseum, Moskwa). Współzałożyciel i ideolog projektu Partizaning oraz maratonu miejskich interwencji Dielaj sam.

Fundacja Nośna to organizacja pozarządowa powstała we wrześniu 2015 roku w Krakowie. Celem Nośnej jest promowanie młodych artystów oraz propagowanie nowych zjawisk w kulturze i sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki zaangażowanej i ruchów radykalnych. Nośna zajmuje się edukacją kulturalną, działalnością wydawniczą oraz działaniami na rzecz integracji środowisk twórczych, naukowych i społecznych. Współpracuje z oddolnymi inicjatywami i niezależnymi przedsięwzięciami w zakresie realizacji działań artystycznych i kulturowych.

Partizaning: partycypacyjne (re)planowanie miasta, 2011–2018
Od 14 do 30 września 2018 roku
Wernisaż: 14 września 2018 roku, godz. 19.00
Fundacja Nośna, ul. Zabłocie 9a, Kraków

Dodaj komentarz