• 2018-09-13

Dni Otwarte w Muzeum Fotografii w Krakowie

Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza w weekend 15 i 16 września na Dni Otwarte na Strzelnicy. W programie: wystawa czasowa nowych nabytków MHF: 30 fotografii Wojciecha Plewińskiego z cykli: Starcy, Dziewczyny, Ziemie Zachodnie; wystawa plenerowa Plewiński. Na scenie; otwarcie wystawy stałej Portret w nowej siedzibie MHF; premiera albumu Plewiński. Na scenie; premiera albumu Szkice do portretu.

Fot. Wojciech Plewiński, z serii „Dziewczyny” 1959 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Wojciech Plewiński, z serii „Dziewczyny” 1959 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2018 roku Muzeum Fotografii w Krakowie, dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Kraków, powiększyło swoją kolekcję o wybór 30 zdjęć Wojciecha Plewińskiego. Od 15 września 2018 roku można będzie je obejrzeć na wystawie w nowej siedzibie MHF – zabytkowej Strzelnicy na Woli Justowskiej w Krakowie.

Dotychczas w zbiorach Muzeum znajdowało się nieco ponad 40 fotografii teatralnych i portretowych autorstwa Wojciecha Plewińskiego. Wartość nowego nabytku określa przede wszystkim jego różnorodność. Pierwsza część wystawy odnosi się do obszaru twórczości Wojciecha Plewińskiego, z którym kojarzony jest najczęściej: współpracy z tygodnikiem Przekrój i stylowymi portretami, które trafiały na okładki tego magazynu. Drugi element ekspozycji stanowić będą portrety wykonane w 1964 i 1965 roku podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie. Trzeci, odrębny cykl, to fotografie reportażowe pochodzące z serii Ziemie Zachodnie, wykonane w drugiej połowie lat 50-tych XX wieku.

Wystawa zaprezentuje trzy odrębne obszary zainteresowań i praktyki zawodowej Autora, ukazując jedynie fragment rozległego, powstającego przez dziesiątki lat, masywu fotograficznego.  Równolegle na terenie Strzelnicy prezentowana będzie również wystawa plenerowa pt. Plewiński. Na scenie, towarzysząca premierze albumu pod tym samym tytułem.

Album „Plewiński. Na scenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Album „Plewiński. Na scenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plewiński. Na scenie to album fotografii Wojciecha Plewińskiego, który ma charakter zarazem fotograficzny i dokumentalny, specjalistycznie teatrologiczny. Jego celem jest jak najlepsze ukazanie rozległości dokumentacji stworzonej przez Artystę, jedynej w swoim rodzaju na terenie Polski, obejmującej ponad osiemset spektakli wystawionych od 1959 roku przez kolejne półwiecze, a jednocześnie przemiany języka wizualnego teatru w tym okresie. Album zawiera około dwustu fotografii i prezentuje zdjęcia z około 50 spektakli.

Dni Otwarte w Muzeum Fotografii w Krakowie
Od 15 do 16 września 2018 roku
Muzeum Fotografii w Krakowie
Strzelnica, Ul. Królowej Jadwigi 220, Kraków

Dodaj komentarz