Dolina Pomników

Galeria W Y w Łodzi zaprasza na wrześniową odsłonę rocznego cyklu wydarzeń #AV #EL. Tym razem w przestrzeni Galerii Off przy Piotrkowskiej 138/140 będzie gościć Annę Orlikowską.

„Dolina pomników” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dolina pomników” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dolina Pomników to wielka śmieciowa wyspa szczątków obrazów dryfujących w nicości, rozkładających się powoli na cząstki elementarne, znikających z pola widzenia. Jak kolekcja tajemniczych osobliwości przywieziona z egzotycznych wypraw, która stoi w ciemnym, nieodwiedzanym pomieszczeniu i pokrywa się kurzem.

Anna Orlikowska w swojej twórczości posługuje się różnorodnym medium, tworzy prace wideo, aranżacje przestrzenne, fotografie. Obserwatorka zjawisk niezauważalnych, drobnych, zwykle w sztuce pomijanych, traktowanych jako zbyt pospolite.

Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2015 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2011 pracuje na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Stypendystka programu Młoda Polska (2010) oraz programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008 i 2006 ), otrzymała wyróżnienie w konkursie Spojrzenia organizowanym przez Fundację Deutsche Bank oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki (2005), finalistka konkursu Fundacji Vordemberge-Gildewart współorganizowanego przez MOCAK w Krakowie (2009), nagrodzona Grand Prix na festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg w Szczecinie (2009). Odbyła rezydencje artystyczne w Headlands Center for the Arts, San Francisco (2010), Futura Center for Contemporary Art, Praga (2008), FACT (Foundation of Art and Creative Technology), Liverpool (2007) oraz Deutsche Bank Studio, Berlin (2006).

Anna Orlikowska. Dolina Pomników
Otwarcie: 14 września 2018 roku, godz. 19.00
Galeria W Y w Łodzi

Dodaj komentarz