Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole

Spójrzmy na wolność z bliska, w wydaniu skrajnie lokalnym i indywidualnym. Wobec polityki i historii, na które nie mamy wpływu, dbałość o wolność w najbliższym otoczeniu staje się czasem jedynym polem manewru. Prace zgromadzone na wystawie Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole mają zachęcić do namysłu na temat organizowania własnej wolności i budowania pokoju.

„Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poprzez dobór aranżacji przestrzeni oraz programu towarzyszącego podjęliśmy próbę stworzenia „wystawy dla każdego” – jest ona adresowana także do dzieci, rodziców czy osób, które deklarują swą niechęć wobec hermetycznych prezentacji sztuki współczesnej.

Podczas otwarcia wystawy wystąpi zespół Burning Mummy (Płonąca Mumia), który powstał w pewnym podpoznańskim domu kultury. Ich muzyka to beat bębnów, instrumentów z całego świata oraz potężny bas i gitary. Unikatowa muzyka, która wciąga w trans.

Wystawa Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole jest częścią całorocznego programu Pochwała Wolności CK ZAMEK. Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowanie świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty. Na program Pochwała Wolności składają się jeszcze: Wspólne Niedziele Na Zamku, wystawa Wolność to dopiero początek, kazania oraz wyjątkowo uroczyście obchodzone Imieniny Ulicy Św. Marcin.

Podczas najbliższej Wspólnej Niedzieli Na Zamku przyjrzymy się ruchom solidarnościowym oraz strajkom w 1980 roku. Odejdziemy jednak od głównego nurtu opowieści, przesuwając akcent na wspomnienia milczących i (nie)obecnych w historii kobiet-robotnic, których wkład w budowanie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego był nieoceniony. Razem przekonamy się, że nie tylko wielkie i widoczne postacie są bohaterkami i bohaterami. Szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach: dla dzieci „Bohaterka – to ja!” oraz dla dorosłych „Historie kobiet”. Szczegółowy program Wspólnej Niedzieli.

Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole
Artyści/artystki: Elżbieta Jabłońska, Kamil Kuskowski, Zbigniew Libera, Daniel Rycharski i Jana Shostak
Kuratorka: Jagna Domżalska
Kurator programu edukacyjnego: Maciej Szymaniak
Od 8 września do 7 października 2018 roku
CK Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz