Plądrografia

Tytułowa plądrografia określa zespół działań twórczych rozwijających technikę kolażu i polegających na swobodnym łączeniu odległych wizerunków lub ich fragmentów celem stworzenia nowych dzieł.

Ryszard Woźniak, „Plądrografia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Woźniak, „Plądrografia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Większość prac prezentowanych na wystawie powstała na bazie zdjęć prac Stanisława Dróżdża oraz kopii fotografii z prasy i internetu. Artysta poddawał je cyfrowym modyfikacjom, a powstałe wersje rzutował na biel ścian i obserwował jako projekcje. Niektóre z tych projekcji postanowił w końcu namalować jako obrazy na płótnie. Znaczna część użytych zdjęć to dokumentacja obecności różnych przedmiotów bądź osób na tle fragmentów wizualnie atrakcyjnych realizacji Stanisława Dróżdża. Powstałe obrazy ukazują konfrontację abstrakcyjnej struktury liter-znaków Dróżdża z rzeczywistością rzeczy, postaci bądź sytuacji zastanych w momencie wykonania fotografii.

Ryszard Woźniak – malarz, performer, autor tekstów, pedagog, współtwórca słynnej formacji artystycznej Gruppa. W latach 1976–81 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego. W latach 1982–88 wykładał technologię malarstwa w macierzystej uczelni. Od 1982 związany z Gruppą, brał udział w niemal wszystkich jej wystawach i akcjach, współredagował jej pismo “Oj dobrze już”. W latach 1985–89 wraz z Markiem Sobczykiem pracował przy polichromii cerkwi neounickiej w Kostomłotach na Podlasiu. W 1986 wraz z Ryszardem Grzybem przebywał na stypendium w Berlinie Zach. W 1991/1992 wykładał w prywatnej Szkole Sztuki w Warszawie. Od 1992/1993 prowadzi pracownię malarstwa w Katedrze Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, tworzy instalacje i działania z zastosowaniem obrazów. Prace malarskie Ryszarda Woźniaka znajdują się w prestiżowych kolekcjach państwowych i w ważnych zbiorach prywatnych.

Ryszard Woźniak. Plądrografia+
Od 5 do 30 września 2018 roku
Wernisaż: 14 września 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Ring w Legnicy

Dodaj komentarz