Bona 500 lat później

Bona Sforza odkryta na nowo, czyli wernisaż wystawy Bona – 500 lat później w Galerii Otwarta Pracownia.

„Bona - 500 lat później” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bona - 500 lat później” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bona Sforza, najsłynniejsza Włoszka na na Wawel 500 lat temu, 18 kwietnia 1518 roku wzięła ślub z Zygmuntem Starym i tym samym stała się królową Polski. Kiedy wyjeżdżała na zamek wiwatowały tłumy. Przyjechała z grupą 200 Włochów, wybitnych artystów i uczonych. Przywiozła ze sobą 232 pary sukien, renesansową kulturę i ambitne plany polityczne. Stała się najbardziej wpływową kobietą na kontynencie. Rządziła milionami poddanych, podlegało jej jedno z największych imperiów na kontynencie, zbiła majątek, który dzisiaj jest niewyobrażalny. Była wykształcona, ambitna, bezkompromisowa i pewna siebie. Na temat jej życia powstawały legendy…

To właśnie ta niezwykła postać stała się tematem, inspiracją dla artystów, których Galeria Otwarta Pracownia zaprosiła do współpracy przy tworzeniu wystawy. Każdy z nich stawiał sobie pytanie o to na ile można wnieść nową wartość, nową jakość estetyczną, która pozwoliłaby nam, po 500 latach ujrzeć postać historyczną w nowym świetle. Jest to trudne zadanie, które każdy z uczestników podjął na własne ryzyko i na własny sposób.

Do współpracy zaroszono najlepszych polskich współczesnych malarzy z całej Polski: Bettina Bereś, Beata Stankiewicz, Ignacy Czwartos, Wojciech Głogowski, Ryszard Grzyb, Łukasz Huculak, Marcin Kędzierski, Piotr Lutyński, Olga Pawłowska, Maria Pyrlik, Katarzyna Sobczuk, Sławomir Toman.

Podczas wernisażu odbędzie się premierowe czytanie performatywne dramatu Adriano Marenco Bona. Mizeria w reż. Sebastiana Myłka, z muzyką na żywo Joachima Mencla.

Bona – 500 lat później 
Wernisaż wystawy: 14 września 2018 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 23 października 2018 roku
Galeria Otwarta Pracownia w Krakowie

Dodaj komentarz