Agnieszka Sandomierz – Nieprzetłumaczalne

Nieprzetłumaczalne to tytuł najnowszego, prezentowanego po raz pierwszy, cyklu prac Agnieszki Sandomierz, pozostającego w dialogu z jej wcześniejszą twórczością. Wystawę będzie można oglądać od 19 września w warszawskiej Galerii Stalowa.

Agnieszka Sandomierz, z cyklu: ,,Wszystkie na mnie”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Sandomierz, z cyklu: ,,Wszystkie na mnie”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka nie tylko kontynuuje, lecz również rozwija, będącą podstawą jej pracy artystycznej, obserwację ciała i codzienności. Niezmiennie – człowiek jest dla niej najciekawszy. Wystawa skupia się na najnowszym cyklu prac oraz pokazuje drogę, którą przebyła Sandomierz, żeby dotrzeć do miejsca, w którym dziś się znajduje. Jest to droga powolna, bardziej intuicyjna i emocjonalna, niż racjonalna i wykoncypowana. Jest to jednak droga świadoma i konsekwentna.

Skąd tytuł Nieprzetłumaczalne? Z braku możliwości znalezienia odpowiednich słów. Sandomierz nie lubi mówić o swojej twórczości i nie lubi jej nazywa. Na pewno wciąż jest to opowieść o samej artystce, która przybrała jedynie inną formę. Odpowiednią do tego, co dziś się odbywa w jej wnętrzu. Może jest to potrzeba wyzwolenia się od siebie, od pewnego zduszenia i skoncentrowania na sobie, które towarzyszy jej od lat? Może ucieczka od realności i od realizmu form?

Chociaż prace z figuracji jednak wychodzą, bazują nie na pełnym wizerunku, lecz na rozpadzie. I choć ten rozpad na pierwszy rzut oka może wydawać się negacją, odzwierciedleniem pewnych trudnych stanów, zyskuje jednak wielką moc afirmacji – poprzez wpisanie w ciągłe, niezmienne od lat, na wskroś humanistyczne przywiązanie do badania własnej kondycji.

Agnieszka Sandomierz, Nieprzetłumaczalne
Od 19 września do 16 października 2018 roku
Wernisaż: 19 września, godz. 19.00
Galeria Stalowa w Warszawie

Dodaj komentarz