Co pozostało

Punktem wyjścia wystawy Co pozostało jest pytanie o zawodność pamięci zainspirowane twórczością urodzonej w Landsbergu pisarki Christy Wolf. Autorka zastanawia się nad powtarzalnością historii, skutecznością wspomnień, a także zniekształceniami, którym ulega pamięć pod wpływem indywidualnych i zbiorowych narracji. W książce Wzorce dzieciństwa Wolf pisze między innymi o fatalnej skłonności historii do powtórzeń, której trzeba stawiać czoła, odnosząc trudną historię do współczesności oraz zwraca uwagę na pułapki w procesie opisywania czy przypominania historii. Poruszone przez niemiecką pisarkę zagadnienia wydają się być nadal bardzo aktualne.

„Co pozostało” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Co pozostało” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści młodego pokolenia biorący udział w wystawie odnoszą się do tematu za pomocą własnych narzędzi i z perspektywy indywidualnych wspomnień. W wybranych pracach pojawiają się nostalgiczne wątki, sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa, eksperymentowanie z materiałami, które rodzą wspomnienia. Na wystawie mamy do czynienia także z poszukiwaniem swoich korzeni, tożsamości artystycznej czy świadomym manipulowaniem obrazem.

Wystawa odbywa się w dwóch galeriach – Brandenburgisches Landesmuseum für moderne Kunst we Frankfurcie nad Odrą (od 2 września do 4 listopada) oraz w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim. Ekspozycja frankfurcka składa się z gotowych prac i została uzupełniona o dwie prace z kolekcji BLmK autorstwa VALIE EXPORT oraz Olafa Nicolai, na wystawie gorzowskiej mamy do czynienia z realizacjami specjalnie przygotowanymi na wystawę.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przekazywanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach linii projektowej Europa 1918-2018: zachować pamięć, kształtować przyszłość.

Artyści: Azem Deliu, Piotr Łakomy, Magdalena Łazarczyk, Dominika Olszowy, Mateusz Rosiński, Rafał Wilk

Co pozostało
Kuratorka: Marta Gendera
Oprawa graficzna: Ania Witkowska
Wystawa czynna do 21 października 2018 roku
Wernisaż: 14 września 2018 toku, godz. 18.00
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz