Agata Zbylut. Pańcia

Świadomość własnej płci, kulturowe i społeczne stereotypy dotyczące kobiet, nieuchronność przemijania to niektóre wątki poruszane przez artystkę Agatę Zbylut. Inspiracją działań artystycznych jest również przestrzeń internetu i przenikanie się sfery prywatnej i publicznej. Artystka zderza z nimi sytuacje codzienne, które generuje za pomocą fotografii, używając własnego wizerunku.

Agata Zbylut, „Pańcia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Zbylut, „Pańcia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie we wszystkich salach wystawowych Galerii Białej zostanie zaprezentowane szerokie spektrum działalności Agaty Zbylut. Obok wcześniejszych realizacji premierowo pokazany zostanie cykl prac powstałych w wyniku zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej.

Agata Zbylut: Jestem artystką, akademiczką, feministką, radykalizującą się wegetarianką, bezdzietną starą panną, w epicentrum kryzysu wieku średniego. W latach 1993-1999 studiowałam w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze (teraz Uniwersytet Zielonogórski), dyplom uzyskałam w Pracowni Rysunku i Intermediów. W roku 2008 obroniłam tytuł doktora na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w 2012 otrzymałam tytuł doktora habilitowanego w Państwowej Wyższej Szkole Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1995 pracuję jako artystka, brałam udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Niemczech, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Francji, Chorwacji, Londynie, USA; W latach 2000-2005 byłam kuratorką Galerii Amfilada. W 2004 koordynowałam Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu” w województwie zachodniopomorskim. W 2005 zostałam odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 2004 pełnię funkcję prezeski stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Od 2010 r. pracuję w Akademii Sztuki w Szczecinie, od 2013 na stanowisku profesory nadzwyczajnej a od 2018 również jako kierowniczka Katedry Fotografii. W 2010 roku wzięłam kredyt mieszkaniowy i od tej pory jestem cały czas w pracy.

Agata Zbylut. Pańcia
Od 14 września do 12 października 2018 roku
Galeria Biała w Lublinie

Dodaj komentarz