Tydzień fotografii

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na cykl wydarzeń, podczas których będzie można zobaczyć fotografie warszawskiej Woli, dowiedzieć się, w jaki sposób chronić domowe zbiory zdjęć i odwiedzić fundacyjne archiwum, w którym znajdują się ikoniczne prace polskich fotografów i stare zdjęcia Warszawy. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbywają się w siedzibie fundacji przy ul. Chłodnej 20. Wydarzenia przeznaczone są dla wszystkich interesujących się fotografią, osób posiadających własne zbiory fotografii oraz pasjonatów historii Woli i Warszawy.

Fundacja Archeologia Fotografii, fot. Sławomir Kasper (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fundacja Archeologia Fotografii, fot. Sławomir Kasper (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program:

1) Odkurzamy domowe archiwa –  indywidualne spotkania z pracownikami fundacji oraz skanowanie przyniesionych zdjęć.

Niemal każde domowe archiwum kryje w sobie wyjątkowe zdjęcia, które czekają na odkrycie. Być może są w nich przykłady fotografii o znacznej wartości historycznej i artystycznej? Może na pamiątkowych rodzinnych zdjęciach coraz trudniej odróżnić twarze i poszczególne elementy ubioru? Takie fotografie mogły przetrwać lata wojny i wiele przeprowadzek, ale powoli stają się nieczytelne przez niewłaściwie przechowywanie. Co zrobi, żeby tego uniknąć?

Zapraszamy na indywidualne konsultacje ze specjalistami z Fundacji Archeologia Fotografii, którzy pomogą ocenić wartość kolekcji fotograficznych. Opowiedzą o tym, jak niewielkim nakładem kosztów i czasu uratować bezcenne obrazy z przeszłości. Wytłumaczą, że czasem proste odsunięcie pudła z fotografiami od kaloryfera, wyjęcie go z piwnicy, czy przepakowanie negatywów w papier może uratować prywatną kolekcję przed zniszczeniem, pomogą ocenić wartość artystyczną i historyczną zdjęć.

Podczas spotkania pracownicy FAF opowiedzą także o aktualnych, najlepszych metodach digitalizacji, doradzą w sprawie zakupu sprzętu lub zlecenia digitalizacji firmom zewnętrznym. Opowiedzą jakie są standardy i na co trzeba uważać. Podczas dyżurów będzie możliwość bezpłatnego zeskanowania na miejscu wybranych fotografii – zarówno odbitek jak i negatywów czy diapozytywów.

UWAGA! Będziemy skanować wybrane zdjęcia – negatywy, odbitki, slajdy oraz strony albumów, pliki po zeskanowaniu będą zapisywane na nośniki (płytę CD, USB) przyniesione przez uczestników. Prosimy pamiętać o przyniesieniu własnego nośnika. Nie ma konieczności wcześniejszych zgłoszeń.

11 września, godz. 11-17.00
13 września, godz. 17-20.00
15 września, godz. 10.00-16.30

2) Dyżury konserwatorskie

Podczas specjalnych dyżurów porad będzie udzielać konserwatorka fotografii Monika Supruniuk (Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny). Pomoże ona ocenić stopień zniszczenia fotografii oraz udzieli wskazówek dotyczących zabezpieczenia domowych zdjęć.

13 września, 17-20.00
15 września, 10-13.00

3) Pokaz slajdów i spotkanie wokół historii ulicy Chłodnej

Fundacja Archeologia Fotografii ma swoją siedzibę przy ul. Chłodnej 20 w „kamienicy pod zegarem” – to miejsce które ma szczególne znaczenie w historii miasta. Podczas spotkania obejrzymy zdjęcia z Woli i przede wszystkim z okolic ulicy Chłodnej. Porozmawiamy też o znaczeniu i historii tego miejsca.

Uczestnicy spotkania: Jerzy Łompieś (Moja Chłodna), Jerzy S. Majewski, Olga Pieńkowska (ŻIH)
Spotkanie poprowadzi: Beata Chomątowska.
Partner spotkania: Żydowski Instytut Historyczny

15 września, 17.00

4) Archeologia Fotografii od kuchni

W archiwum Fundacji Archeologia Fotografii znajduje się niemal 40.000 oryginalnych odbitek autorstwa polskich fotografów. Wśród nich m.in. abstrakcje Zbigniewa Dłubaka z lat 40., przedwojenne zdjęcia Zofii Chomętowskiej i eksperymentalne fotografie Wojciecha Zamecznika. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego można będzie obejrzeć dawne zdjęcia Warszawy, ale także ikoniczne prace polskich fotografów, poznać warsztat ich pracy oraz nasze ostatnie odkrycia w archiwach.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zapisów.

13 września, godz. 18.00
15 września, godz. 11.30

Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tydzień fotografii na Chłodnej 20
Od 11 do 15 września 2018 roku
Fundacja Archeologia Fotografii w Warszawie

Dodaj komentarz