• 2018-09-07

61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień

61. Warszawska Jesień odbędzie się od 21 do 29 września. Tegoroczna edycja nawiązuje do 100-lecia polskiej niepodległości i odbywać się będzie pod hasłem: res publica.

61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (źródło: materiały prasowe)

61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (źródło: materiały prasowe)

Program Warszawskiej Jesieni rozpocznie się słowami Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego w kompozycji tekstowo-dźwiękowej Rafała Augustyna i Cezarego Duchnowskiego na inaugurację festiwalu. W finale zaś będzie można usłyszeć De Staat (Republika) Louisa Andriessena – legendarny traktat o państwie i władzy z tekstami z platońskiego Państwa. Swoje szczególne miejsce w programie festiwalu zajmie też sztuka obywatelska Andrzeja Bieżana – zmarłego przedwcześnie polskiego twórcy. Festiwal przypomni tę postać muzycznej alternatywy i politycznego kontestatora lat 70. i 80. XX wieku, w postaci instalacji Fortepian dla wszystkich oraz happeningu muzyczno-teatralnego Barykada.

W Muzeum Warszawy otwarta będzie przestrzeń audio-wizualna Kucie kos – instalacja z utworami elektroakustycznymi odnoszącymi się do obrazu Wojciecha Fangora powstałego w 1954 roku. Szczególną uwagę Festiwal poświęci czworgu innym współczesnym twórcom: Bernhardowi Langowi, Stefanowi Prinsowi, Trondowi Reindholdtsenowi i Agacie Zubel.

Tegoroczna edycja zaoferuje słuchaczom cztery dzieła: polską premierę opery Agaty Zubel Bildebeschreibung, Herr Thaddäus – multimedialny spektakl na elektronikę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna, The Artist’s Way – kompozycję multimedialną Piotra Peszata i legendarną Audycję V Andrzeja Krzanowskiego. Jednym z ciekawszych wydarzeń z pogranicza sztuk performatywnych i muzyki będą również: teatr muzyczny Tronda Reinholdtsena Ø – Episode 6 oraz prawykonanie REICHNITZ.OPERA (Anioł Zagłady) Wojtka Blecharza.

Wśród wykonawców 61. edycji Warszawskiej Jesieni są między innymi: Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod kierunkiem Etienne’a Siebensa, Orkiestra Filharmonii Beethovenowskiej poprowadzona przez Wiktora Kociubana, Klangforum Wien pod dyrekcją Titusa Engela, orkiestra EWCM i Rüdiger Bohn, Black Page Orchestra, Orkiestra Muzyki Nowej i Szymon Bywalec, Ensemble Recherche, Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble, Soliści Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA, Kwartludium, proMODERN, soliści: Gareth Davis (klarnet basowy), Kakushin Nishihara (biwa), Stéphane Ginsburg (fortepian i multumedia), Frederike Möller (fortepian), Joanna Freszel i Agata Zubel – soprany, Frank Wörner – baryton i Katarzyna Duda – skrzypce.

Jedną z nowych, wartych uwagi inicjatyw jest zaplanowane na ostatni dzień głównego nurtu festiwalu spotkanie dyrektora festiwalu Jerzego Kornowicza i członków Komisji Programowej z publicznością festiwalu. Każdy będzie mógł przyjść, zadać pytanie, wyrazić zdanie, porozmawiać, skomentować festiwal, dać uwagi do repertuaru i do tego, co się wydarzyło. Spotkanie będzie miało miejsce w ostatnim dniu festiwalu i jest integralną częścią jego programu.

61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
Od 21 do 29 września 2018 roku
Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie

Dodaj komentarz