Fortepiany Wolności na Soundedit – odsłona druga

Łódzki Festiwal Soundedit zaprasza na drugą odsłonę Fortepianów Wolności. Tym razem 8 września w Parku Źródliska wystąpi Władysław Komendarek, laureat nagrody Człowieka ze Złotym Uchem, który zagra własne kompozycje, zaaranżowane wyłącznie na fortepian. Dzień później, w tym samym, miejscu będzie można usłyszeć Jakuba Sokołowskiego wykonującego utwory Szabolcsa Esztenyiego.

„Fortepiany Wolności”, 10. Festiwal Soudedit (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fortepiany Wolności”, 10. Festiwal Soudedit (źródło: materiały prasowe organizatora)

Władysław Komendarek

Dla słuchaczy wychowanych w epoce eksplozji rocka progresywnego Władysław Gudonis Komendarek pozostaje synonimem „klawiszowego wizjonerstwa”. Jego związki z fortepianem mają również charakter… genealogiczny. Otóż przodkiem Gudonisa był nie kto inny, jak Michał Kleofas Ogiński, kompozytor słynnego Poloneza Pożegnanie ojczyzny oraz szeregu innych, dziś już zapomnianych utworów fortepianowych.

Jakub Sokołowski

Twórczą drogę Kuby Sokołowskiego przez lata określała historia nowoczesnego fortepianu jazzowego, zgłębiana i rozwijana w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music oraz w ramach autorskiej formacji Magnolia Acoustic Quartet. Z czasem okazało się, że upragnionej artystycznej wolności nie odnalazł w gatunku będącym jej popularnym synonimem, lecz w rzekomo sztywnej i konwencjonalnej – muzyce współczesnej. Może dlatego, że Sokołowski nie szukał inspiracji w jej głównym – warszawsko-jesiennym nurcie, lecz na jego obrzeżach.

Na mistrza wybrał Szabolcsa Esztenyiego, wybitnego outsidera awngardowej sceny polskiej i węgierskiej. Muzyków dzielą dwa pokolenia, jednoczy unikatowe połączenie minimalizmu, swobodnej improwizacji oraz radyklanych eksperymentów brzmieniowych. W końcu Esztenyi zdradził uczniowi tajniki nigdy nie zapisanych, przez dekady żyjących tylko w jego pamięci „muzyk kreowanych”. Ten cykl jest fascynującą wyprawą w świat fortepianu totalnego. Poczciwy instrument Chopina zamienia Esztenyi w monumentalny dzwon, egzotyczny zestaw perkusyjny albo akustyczny syntezator.

Fortepiany Wolności
8 i 9 września 2018 roku, godz. 12.00
Park Źródliska w Łodzi
10. Festiwal Soundedit w Łodzi

Dodaj komentarz