Sztuka czeska w Galerii Bielskiej

Wystawa W zasięgu prezentuje szeroki wybór najważniejszych dzieł sztuki z bogatych zbiorów Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie.

Antonín Slavíček (1870-1910), „Z bechyňskiego parku (Pod drzewami I)”, 1895, tempera, deska, KGVUZ (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonín Slavíček (1870-1910), „Z bechyňskiego parku (Pod drzewami I)”, 1895, tempera, deska, KGVUZ (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz oparty jest głównie na obrazach i rzeźbach autorstwa kluczowych postaci czeskiej sceny artystycznej od końca XIX wieku do lat sześćdziesiątych wieku XX. Kompozycja wystawy opiera się na wybranych dziełach z XIX-wiecznej kolekcji, począwszy od prac czołowych postaci tzw. pokolenia założycieli czeskiej sztuki współczesnej, przez twórców z kręgu surrealizmu, kończąc na przedstawicielach innych tendencji w sztuce międzywojennej, w tym malarzach, których ekspresja odzwierciedla napięcie i dramat późnych lat 30. i 40. XX wieku. Wystawę dopełniają twórcy należący do pokolenia lat 60. XX wieku, kiedy to czeska sztuka przeżywała jeden ze swoich szczytowych okresów – zapowiada Pavlína Pyšná, kurator wystawy.

Galeria Sztuki w Zlinie, jak niemal każda publiczna czeska galeria utrzymywana przez władze samorządowe, promuje sztukę współczesną poprzez organizowanie wystaw i wydarzeń artystycznych, edukację, wydawnictwa. Czeskie galerie publiczne pełnią także funkcje muzeum regionalnego, gromadząc i eksponując kolekcję sztuki wcześniejszej, głównie z XIX i XX wieku.

W 2017 roku galeria w Zlinie gościła wystawę Po drugiej stronie (lustra) / Na druhé straně (zrcadla), prezentującą malarstwo XXI wieku z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Wystawa W zasięgu jest swego rodzaju rewizytą.

Wystawa Intuicja malarza. Daniel Balabán/Jarosław Modzelewski zestawia obrazy dwóch artystów średniego pokolenia, reprezentujących czeskie i polskie malarstwo lat 90. XX wieku. Obaj prowadzą swoje pracownie malarstwa: Balabán – na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu w Ostrawie (Czechy), Modzelewski – na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Są przedstawicielami malarstwa figuratywnego.

Daniel Balabán (ur. 1957) w swym malarstwie skupia się na kondycji współczesnego człowieka wobec zmieniającego się świata. Analizuje i interpretuje symbolikę biblijną widzianą oczami protestanta. Jarosław Modzelewski (ur. 1955) odnosi się w swoim malarstwie zarówno do tradycji europejskiej awangardy, jak i do sztuki dawnej. Przedstawia człowieka wobec nieprzemijających, podstawowych wartości, obowiązujących zarówno w sztuce jak w życiu. Ukazując smutek i samotność jednostki w kontekście upływającego czasu, tworzy obrazy w surrealnym klimacie. Dostrzega piękno form i kolorów w często banalnych scenach wyjętych z codzienności. Obaj artyści czerpią inspiracje ze swoich przeżyć i doświadczeń. Malując, kierują się intuicją jako metodą w obrazowaniu rzeczy bardziej i mniej widocznych – mówi Krzysztof Morcinek, kurator wystawy.

Wydarzenia organizowane w związku z 100 rocznicą powstania niepodległej Czechosłowacji.

Jarosław Modzelewski, „Motywy sandomierskie”, 2014, tempera, płótno, 170 x 220 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Modzelewski, „Motywy sandomierskie”, 2014, tempera, płótno, 170 x 220 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenia towarzyszące:

  • 6 września, godz. 19.00 – koncert zespołu Doktor Schneberger (Czechy, Ostrawa)
  • 28 września, godz. 17.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Oprowadza Krzysztof Morcinek – kurator wystawy
  • 28 września, godz. 18.00 – Taniec Życia – wykład Renaty Skřebskej o twórczości Daniela Balabána

W zasięgu. Sztuka czeska XIX i XX wieku ze zbiorów Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie
Od 7 września do 28 października 2018 roku
Wernisaż: 6 września 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Intuicja malarza. Daniel Balabán/Jarosław Modzelewski
Od 7 września do 28 października 2018 roku
Wernisaż: 6 września 2018 roku, godz. 18.30
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz