• 2018-09-05

Popularyzatorzy, czyli najsłynniejsi krytycy filmowi w Bytomiu

Już 6 września rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu Popularyzatorów Filmowych Bytom Film Festival. To wyjątkowe wydarzenie skierowane do osób próbujących swoich sił w przemyśle filmowym, ale też do wszystkich miłośników dobrego kina.

„Life itself” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Life itself” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak co roku szczególne miejsce w programie Festiwalu zajmuje blok tematyczny Popularyzatorzy. Jest on poświęcony sylwetkom krytyków filmowych i osób, które w szczególny sposób przyczyniają się do popularyzowania tematyki filmowej. Tym razem w ramach tej sekcji na Festiwalu będzie można zobaczyć dwa wyjątkowe filmy biograficzne, czyli Po prostu życie oraz Pół życia w ciemnościach. Wstęp do obu filmów poprowadzi krytyk filmowy Michał Oleszczyk.

Po Prostu Życie – film poświęcony życiu i twórczości jednego z najsłynniejszych krytyków filmowych na świecie, Rogera Eberta. Był on pierwszym amerykańskim krytykiem filmowym, który otrzymał sławetną nagrodę Pulitzera. W dokumencie usłyszeć można wypowiedzi tak znanych filmowców jak m.in. Martin Scorsese oraz Werner Herzog. Bytom Film Festival będzie dopiero drugą oficjalną okazją do zobaczenia filmu w Polsce. Pokaz filmu odbędzie się 6 września o godzinie 18:00.

Pół życia w ciemnościach – dokument poświęcony popularnemu polskiemu krytykowi filmowemu, Zygmuntowi Kałużyńskiemu. Oprócz licznych tekstów publikowanych w prasie filmowej i społeczno-obyczajowej sławę przyniósł mu także program telewizyjny Perły z lamusa, w którym wraz z Tomaszem Raczkiem omawiał najsłynniejsze i najbardziej wartościowe filmy w historii kina. Pokaz filmu odbędzie się 7 września o godzinie 18:30.

Michał Oleszczyk to zdobywca nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa. Jest on również jedynym Polakiem współpracującym z Rogerem Ebertem, a także wykładowcą Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Zasłynął także publikacjami na łamach takich tytułów jak m.in. Kino, Tygodnik Powszechny czy Przekrój.

Wszystkie pokazy w ramach Festiwalu są bezpłatne, jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie rezerwacji poprzez stronę internetową.

Bytom Film Festival łączy podziw dla kina na światowym poziomie z miłością do twórców lokalnych i młodych – tych, którzy nie mieli jeszcze okazji pokazać się szerokiej publiczności. Ponadto, jako Festiwal Popularyzatorów Filmowych nagradza osoby, które sprawiają, że kino staje się przestrzenią dialogu. Jako jedyna taka impreza w Polsce daje im okazję by stanać na scenie obok reżyserów i artystów oraz sięgnąć po statuetkę Bytomskiego Lwa.

Bytom Film Festival 
Od 6 do 8 września 2018 roku

Dodaj komentarz