Znamy program 6. Festiwalu MIASTOmovie

Znamy program 6. edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie, który odbędzie się między 26 a 30 września w Kinie Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury oraz innych punktach Wrocławia. Tematem przewodnim nadchodzącej edycji wydarzenia będzie Ulica – taką też nazwę nosić będzie główna festiwalowa sekcja. Bilety na wszystkie projekcje już w sprzedaży.

6. MIASTOmovie (źródło: materiały prasowe organizatora)

6. MIASTOmovie (źródło: materiały prasowe organizatora)

6. edycja MIASTOmovie prezentować będzie ulicę w wielu jej aspektach: jako podstawową formę organizacji życia w mieście, przedmiot wielu wyzwań, w tym tych związanych z transportem, przestrzeń realizacji twórczej czy protestu. Filmem, który otworzy tegoroczną odsłonę jedynego w Polsce przeglądu kina poświęconego miastu i architekturze będzie Czekając na Barcelonę w reżyserii Juho-Pekki Tanskanena – opowieść o żyjących na ulicach stolicy Katalonii nielegalnych imigrantach. opowiada o trudniących się zbiórką złomu i sprzedażą podróbek nielegalnych imigrantach, mieszkających na ulicach jednego z największych miast Hiszpanii. Przewodnikiem po tym niewidocznym z perspektywy turystycznych szlaków środowisku jest 27-letni Mou, który opuścił ojczyznę, gdy miał 13 lat i od tego czasu wiedzie bezdomne życie w okolicach Las Ramblas.

W programie filmowym widzowie znajdą również dokument Pixadores autorstwa Amira Escandari, opowiadający o faweli Sabão na obrzeżach São Paulo, gdzie rozwinął się nierzadko powstający z narażeniem życia artystów typ graffiti zwany pixação oraz wyreżyserowany przez Barta Simpsona film Brasilia. Projekt utopia, którego bohaterem jest najsłynniejsze dzieło architekta Oscara Niemeyera – modernistyczna stolica Brazylii.  W sekcji Ulica czeka widzów także polska premiera dokumentu Echa Stambułu –twórczyni filmu, Gulia Frati, zabiera widzów do największego miasta Turcji i przedstawia im ulicznych handlarzy, dla których zaczyna brakować miejsca w rewitalizowanych dzielnicach Stambułu. Do programu MIASTOmovie po raz pierwszy trafił też film fabularny – rozgrywający się na amerykańskich bezdrożach Florida Project Seana Bakera. Pierwszy uliczny film zobaczyć będzie można w Kinie Nowe Horyzonty już na tydzień przed oficjalnym otwarciem festiwalu: 19 września podczas przedfestiwalowego pokazu Obywatelka Jane. Walka o miasto autorstwa Matta Tyrnauera, opowieść o zmaganiach propagatorki idei miasta w ludzkiej skali z prosamochodowymi przekształceniami Nowego Jorku i wielkim biznesem. 

Szósta edycja MIASTOmovie będzie jednocześnie pierwszą, podczas której międzynarodowe produkcje powalczą o nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego o miastach, architekturze i urbanistyce. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro.W sekcji konkursowej premierowo zobaczymy film Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy Paula Sng, badający przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii. W programie konkursu znajdzie się także BIG Time Kaspara Astrupa Schrodera – portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa, a także jego, znanej z innowacyjności, pracowni. Szansę na nagrodę ma także stworzony przez Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha Duch Bauhausu, przedstawiający historię słynnej szkoły projektowania oraz artystów, naukowców i architektów, jak również Miasto słońca w reżyserii Ratiego Oneli – opowieść o podupadłym poprzemysłowym mieście w Gruzji. Piątym konkursowym tytułem jest Do kogo należy miasto? – autor filmu, Hans Christian Post, pokazuje transformację Berlina po zjednoczeniu Niemiec.

6. Festiwal MIASTOmovie
Od 26 do 30 września 2018
Kino Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR