Znamy program 6. Festiwalu MIASTOmovie

Znamy program 6. edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie, który odbędzie się między 26 a 30 września w Kinie Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury oraz innych punktach Wrocławia. Tematem przewodnim nadchodzącej edycji wydarzenia będzie Ulica – taką też nazwę nosić będzie główna festiwalowa sekcja. Bilety na wszystkie projekcje już w sprzedaży.

6. MIASTOmovie (źródło: materiały prasowe organizatora)

6. MIASTOmovie (źródło: materiały prasowe organizatora)

6. edycja MIASTOmovie prezentować będzie ulicę w wielu jej aspektach: jako podstawową formę organizacji życia w mieście, przedmiot wielu wyzwań, w tym tych związanych z transportem, przestrzeń realizacji twórczej czy protestu. Filmem, który otworzy tegoroczną odsłonę jedynego w Polsce przeglądu kina poświęconego miastu i architekturze będzie Czekając na Barcelonę w reżyserii Juho-Pekki Tanskanena – opowieść o żyjących na ulicach stolicy Katalonii nielegalnych imigrantach. opowiada o trudniących się zbiórką złomu i sprzedażą podróbek nielegalnych imigrantach, mieszkających na ulicach jednego z największych miast Hiszpanii. Przewodnikiem po tym niewidocznym z perspektywy turystycznych szlaków środowisku jest 27-letni Mou, który opuścił ojczyznę, gdy miał 13 lat i od tego czasu wiedzie bezdomne życie w okolicach Las Ramblas.

W programie filmowym widzowie znajdą również dokument Pixadores autorstwa Amira Escandari, opowiadający o faweli Sabão na obrzeżach São Paulo, gdzie rozwinął się nierzadko powstający z narażeniem życia artystów typ graffiti zwany pixação oraz wyreżyserowany przez Barta Simpsona film Brasilia. Projekt utopia, którego bohaterem jest najsłynniejsze dzieło architekta Oscara Niemeyera – modernistyczna stolica Brazylii.  W sekcji Ulica czeka widzów także polska premiera dokumentu Echa Stambułu –twórczyni filmu, Gulia Frati, zabiera widzów do największego miasta Turcji i przedstawia im ulicznych handlarzy, dla których zaczyna brakować miejsca w rewitalizowanych dzielnicach Stambułu. Do programu MIASTOmovie po raz pierwszy trafił też film fabularny – rozgrywający się na amerykańskich bezdrożach Florida Project Seana Bakera. Pierwszy uliczny film zobaczyć będzie można w Kinie Nowe Horyzonty już na tydzień przed oficjalnym otwarciem festiwalu: 19 września podczas przedfestiwalowego pokazu Obywatelka Jane. Walka o miasto autorstwa Matta Tyrnauera, opowieść o zmaganiach propagatorki idei miasta w ludzkiej skali z prosamochodowymi przekształceniami Nowego Jorku i wielkim biznesem. 

Szósta edycja MIASTOmovie będzie jednocześnie pierwszą, podczas której międzynarodowe produkcje powalczą o nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego o miastach, architekturze i urbanistyce. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro.W sekcji konkursowej premierowo zobaczymy film Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy Paula Sng, badający przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii. W programie konkursu znajdzie się także BIG Time Kaspara Astrupa Schrodera – portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa, a także jego, znanej z innowacyjności, pracowni. Szansę na nagrodę ma także stworzony przez Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha Duch Bauhausu, przedstawiający historię słynnej szkoły projektowania oraz artystów, naukowców i architektów, jak również Miasto słońca w reżyserii Ratiego Oneli – opowieść o podupadłym poprzemysłowym mieście w Gruzji. Piątym konkursowym tytułem jest Do kogo należy miasto? – autor filmu, Hans Christian Post, pokazuje transformację Berlina po zjednoczeniu Niemiec.

6. Festiwal MIASTOmovie
Od 26 do 30 września 2018
Kino Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz