• 2018-09-05

15. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja

4 września w Koszalinie rozpoczął się 15. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja. Jutro i pojutrze. 5 i 6 września w 17 kinach w całej Polsce, także w szczecińskim Kinie Zamek, odbędą się pokazy wybranych filmów prezentowanych w ramach tego festiwalu.

15. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja (źródło: materiały prasowe organizatora)

15. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematyka festiwalowych obrazów dotyka przede wszystkim niepełnosprawności i problemów z nią związanych, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne na całym świecie, przyczyniając się tym samym do integracji społecznej.

Program Festiwalu w Kinie Zamek:

5 września, godz. 17.00 (czas całego bloku filmowego: 125 min)

 • Wszechwidzący (The All Seeing Blind), reż. Nuri Cihan Özdogan, Turcja 2017, 17 min (fab.)
  Złoto Saddama, zdobycz z wojny w Iraku, ukryte w bawełnie, jest szmuglowane do Turcji. Przemytnicy chcąc zapobiec kradzieży powiedzieli niewidomym robotnikom, że oczyszczają bawełnę z kamieni. Nie wiedzą, że wśród robotników jest ktoś, kto widzi.
 • The Unlimited House of Krip, reż. Garry Robson, Jane Farley, Wielka Brytania 2018, 28 min (dok.)
  Film pokazuje ekstrawagancki świat mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Organizatorzy pokazu zaprosili osoby niesłyszące do prezentacji mody w Legendary House of Suarez Vogue Ball w Liverpoolu. Firma podtrzymuje tradycje międzynarodowych domów mody, a jednocześnie prezentuje zupełnie nowe i wyjątkowe możliwości wprowadzając do swoich pokazów język migowy. Członkowie Unlimited House of Krip prezentują swoje doświadczenia i możliwości od prób do wyjścia na wybieg.
 • W czyimś łóżku (The Beds Of Others), reż. Jonay Garcia, Hiszpania 2018, 15 min (fab.)
  Laura jest seksualną asystentką wspomagającą osoby z dysfunkcjami. Marco, jej partner, nie akceptuje jej zajęcia. Być może jedyną rzeczą, której potrzebujemy w życiu jest czułość.
 • Podróż do cudotwórcy (Journey To The Miracle Man), reż. Lisa Vipola, Fabian Wigren, Dania 2018, 65 min (dok.)
  Z nadzieją, ale i z wątpliwościami Fabian i Lisa wyruszają w podróż, która zmieni ich spojrzenie na świat. W małej wiosce Abadiânia w Brazylii mieszka John od Boga, jeden z najlepszych uzdrowicieli na świecie. Lisa i Fabian mają coś wspólnego, obydwoje cierpią na przewlekłe i nieuleczalne choroby. Fabian od dziecka choruje na reumatyzm. U Lisy w wieku 20 lat zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Jest zmęczona akceptowaniem swojej choroby i pragnie zmiany. Kiedy nawiązuje kontakt z kobietą, która organizuje wycieczki do cudotwórcy, dostrzega możliwość całkowitego uleczenia. Fabian nie jest przekonany, ale daje się namówić. Pytaniem jest czy cudotwórca jest wybawcą wszystkich, którzy go odwiedzili i czy trzeba wierzyć by zostać uleczonym?

6. września, godz. 17.00 (czas całego bloku filmowego: 104 min)

 • Janka, reż. Adela Kaczmarek, Polska 2018, 52 min (dok.)
  Janka to intymny portret Janiny Ochojskiej- szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami z dzieciństwa, zdjęcia z animacją i archiwaliami 16 mm. We wczesnym dzieciństwie bohaterka zachorowała na polio. Szpitale, operacje, tęsknota za rodziną, ale także wyjątkowa edukacja poza domem, ukształtowały jej silną osobowość. Janka została astronomem, jednak dzięki nieoczekiwanym podróżom i poznanym ludziom odkryła swoje prawdziwe powołanie.
 • Niebo bez gwiazd (Sky Without Stars), reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz, Polska 2018, 52 min (dok.)
  To historia o niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego 7-letnim synem, który staje się jego przewodnikiem. Robert uczy Gabrysia umiejętności potrzebnych mu w przyszłości, ponieważ to, co syn ogląda po raz pierwszy, ojciec prawdopodobnie widzi po raz ostatni.

Wszystkie filmy prezentowane są z audiodeskrypcją.

15. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja
5 i 6 września 2018 roku
Kino Zamek, w Szczecinie i innych 16 kinach w Polsce

Dodaj komentarz