Zgłoś projekt – IDEOGRAFIA 2018

Informujemy o przedłużeniu naboru na konkurs IDEOGRAFIA 2018, którego współorganizatorem jest Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Termin nadsyłania prac mija 15 września.

IDEOGRAFIA 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

IDEOGRAFIA 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W roku 2017 Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu działając we współpracy z Fundacją Rarytas zainicjował w nową, cykliczną imprezę artystyczną – Ogólnopolski Festiwal Projektowania Graficznego Ideografia. Celem imprezy była prezentacja najnowszych dokonań polskich grafików projektantów. W roku 2018 zostanie zorganizowana jego druga odsłona w rozszerzonej formule. Głównym punktem festiwalowego programu, podobnie jak przy pierwszej edycji jest konkurs adresowany zarówno do twórców plakatów, jak również innych form graficznych. Przewidziane zostały w nim dwie kategorie główne – plakat oraz ideograf (tzw. plakat autorski w edycji własnej).

Konkurs w kategorii Ideograf (plakat autorski) ma dwa tematy. Pierwszy temat odpowiada hasłu „100 lat wolności”, które odnosi się do uroczystego jubileuszu jakim jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugiem tematem jest „Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. Obie wymienione podkategorie odwołują się do obchodów szczególnie ważnych rocznic w historii polskiego państwa i narodu. Tym samym Konkurs wychodzi na przeciw pytaniu o znaczenie rocznicowych wydarzeń z perspektywy współczesności. Intencjonalnie łączy przeszłość z teraźniejszością i nie zamyka się jedynie na wypływające ze wspólnych wartości wizje przyszłości. Tematyka prac zgłaszanych w obu tematach zaproponowanych w kategorii Ideograf dotyczyć powinna wielowymiarowych i wielowątkowych rozważań nad znaczeniem jubileuszu dla naszej tożsamości – zarówno polskiej, jak i wielkopolskiej. Tak zarysowana koncepcja konkursu uzasadnia wybór medium plakatu jako tego, który służy nie tylko do przekazywania informacji w sposób zwięzły, ale celnie definiujący istotę obrazowanych zagadnień.

Kwalifikacji plakatów do udziału w wystawie konkursowej dokona Jury powołane przez organizatorów, które przyzna nagrody: Nagrodą Główną oraz wyróżnienia. Wyboru i oceny prac do wystawy konkursowej dokona Jury powołane przez Organizatorów w składzie:

  •  Mirosław Adamczyk, grafik projektant, profesor UAP w Poznaniu
  • Tomasz Bogusławski, grafik projektant, profesor ASP w Gdańsku
  • Lex Drewinski, grafik projektant, profesor dr Lex Drewinski Fachhochschule w Poczdamie
  • Andrzej Klimowski, grafik projektant, prof. emeritus Royal College of Art w Londynie
  • Zdzisław Schubert, krytyk sztuki, kurator senior Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu

Sekretarz Jury: Mateusz Bieczyński; Współpraca: Piotr Grzywacz

Organizatorzy przewidują następujące nagrody i wyróżnienia: Nagroda główna (5 000 PLN), Wyróżnienie w kategorii A (2 500 PLN), Nagroda w kategorii B1 (2 500 PLN), Nagroda w kategorii B2 (2 500 PLN). Poza nagrodami regulaminowymi przewiduje się przyznanie nagród fundowanych.

Szczegóły konkursu są dostępne na stronie organizatorów.

II Ogólnopolski Festiwal Projektowania Graficznego IDEOGRAFIA 2018
Organizator: Fundacja Rarytas Art Foundation
Współorganizator/Patronat: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Zgłoszenia do 15 września 2018 roku

Dodaj komentarz