• 2018-09-04

Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie – prapremiera w Teatrze Żydowskim

Najwybitniejsze literackie świadectwo Holokaustu i dzieło światowej literatury Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie Icchaka Kacenelsona zostanie przełożone na język teatru. Spektakl poetycko-muzyczny w reżyserii Gołdy Tencer i z muzyką Piotra Mossa będzie miał swoją prapremierę 5 września w Synagodze im. Nożyków w Warszawie.

Icchak Kacenelson, „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”, reż. Gołda Tencer (źródło: materiały prasowe teatru)

Icchak Kacenelson, „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”, reż. Gołda Tencer (źródło: materiały prasowe teatru)

Poeta Icchak Kacenelson, po utracie żony i dwóch synów opisał w swoim poemacie dramatyczne doświadczenia Holokaustu. Utwór powstał w latach 1943-44 w obozie Vittel we Francji, w którym przebywał wraz z trzecim synem, po nieudanej próbie uratowania się w ramach akcji „Hotel Polski”. Zakopany na terenie obozu w butelce, cudem odnaleziony podczas wyzwolenia obozu poemat jest głosem poety zza grobu, żałobną pieśnią o utracie rodziny i przyjaciół, opowieścią o narodzie skazanym na zagładę. Kacenelson wraz z synem zostali zamordowani w Auschwitz w 1944 roku.

To wstrząsający poemat łączący w sobie elementy autobiograficznej opowieści, żałobnego trenu i historycznej relacji, będący jedną z najoryginalniejszych i najbardziej przejmujących świadectw Holocaustu – mówi Gołda Tencer, scenarzystka i reżyserka spektaklu.

Prapremiera spektaklu Gołdy Tencer  przygotowana została z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Kompozycji muzyki do dzieła podjął się znakomity kompozytor Piotr Moss, który zaprosił do współpracy ośmiu wiolonczelistów Polskiej Orkiestry Radiowej.

Realizatorzy:

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer
Muzyka i dyrekcja: Piotr Moss
Przekład: Jerzy Ficowski

Występują: Andrzej Seweryn (gościnnie), Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Piotr Sierecki, Jerzy Walczak, Ernestyna Winnicka, Daniel Antoniewicz, Piotr Chomik, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Barbara Szeliga, Joanna Przybyłowska, Marek Węglarski

Icchak Kacenelson, Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie
Premiera: 5 września 2018 roku
Synagoga im. Nożyków w Warszawie
Teatr Żydowski w Warszawie
Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy

Dodaj komentarz