• 2018-09-01

Jak odmawiać

To podobno zdolność do efektywnej współpracy pozwoliła homo sapiens przejąć kontrolę nad światem. Rodzimy się w zastanym porządku społecznym i kulturowym – życie wśród ludzi wymaga codziennie potwierdzanej zgody na akceptację norm, praw, obyczajów. Musimy współpracować, bo tak jest łatwiej i bezpieczniej. Bo wymiana wiedzy, doświadczeń i umiejętności to w większości same korzyści dla wszystkich uczestniczących w życiu społecznym.

Mirek Kaźmierczak, „Powrót”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mirek Kaźmierczak, „Powrót”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dlaczego zatem odmawiamy współpracy? Co na niej tracimy i co zyskujemy idąc swoją drogą? Czy niezgoda zawsze jest niepożądana? Czy ci, którzy odcięli się, pozostaną na zawsze na marginesie czy też zaczną współpracować budując alternatywną wspólnotę? Odmawiać można na wiele sposobów. Rzadko wybieramy opcję „wszystko albo nic”. Czasami niezgoda na współpracę to po prostu nieoglądanie telewizji lub skasowanie kont z serwisów społecznościowych. Innym razem ograniczenie konsumpcji, nieodbieranie telefonu lub zwolnienie się z pracy. Niekiedy też to zupełne wycofanie się, znalezienie nowego domu i nowych przyjaciół.

Artyści: Franciszek Buchner, Czarny Latawiec, Kamila Dąbrowska & Inha Makayeva, Jeremy Deller/Rapid Respond Unit, Mirek Kaźmierczak, Hubert Kostkiewicz, Małgorzata Ławrynowicz, Adam Martyniak & Karolina Włodek & Michał Mejnartowicz / Warstwy (subprojekt Wykwitu), Wojciech Mazan, Iain McKell, Maciej Pisuk, Paweł Starzec, Sebastian Strzelecki, Agata Wnuk & Ola Kamińska

Paweł Starzec, „Na Skarpie”, 20–21 lipca 2017, z serii „Gewalt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Starzec, „Na Skarpie”, 20–21 lipca 2017, z serii „Gewalt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program wydarzeń towarzyszących:

  • sobota, 8 września, godz. 13.30: Oprowadzanie kuratorskie
  • sobota, 15 września, godz. 17.00: Akcja–Zastępstwo. Alternatywne oprowadzanie

Jak odmawiać
Wystawa Programu Głównego w ramach TIFF Festival 2018 // Współpraca
Kuratorzy: Iwona Kałuża, Krzysztof Pacholak, Patrycja Ścisłowska
Od 6 września do 20 październik 2018 roku
galeria SiC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz