• 2018-08-31

Niepokorni – Sencow, Serebrennikow, Panahi na Tofifest 2018

Podczas tegorocznej edycji International Film Festival Tofifest 2018 wyrazimy solidarność z reżyserami, którzy za swoją niepokorność twórczą płacą wysoką cenę: Olegiem Sencowem, Kiryłem Serebrennikowem i Jafarem Panahim. Festiwal odbędzie się w dniach od 20 do 28 października 2018 w Toruniu.

Oleg Sencow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oleg Sencow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Minęło 100 dni głodówki Olega Sencowa, ukraińskiego twórcy więzionego w syberyjskim łagrze, ponad rok od aresztowania Rosjanina Kiryła Serebrennikowa przez władze w jego ojczyźnie, osiem lat od osadzenia w areszcie domowym Jafara Panahiego, Irańczyka, który w swoich filmach zwraca uwagę na niewydolność irańskiego systemu. Dla tych filmowców kamera to coś więcej, niż tylko środek do opowiadania historii. To także taran, którym próbują burzyć stawiane przez decydentów mury, dzielące ich rodaków ze względu na przekonania polityczne. Poruszają niewygodne kwestie, przemilczane tematy, sprawy zamiecione pod dywan. Ich filmy będą punktem wyjścia do dyskusji o wolności twórczej i swobodzie artystycznej. To oni odznaczają swoje piętno w historii kina i wyrywają nas z iluzorycznego przekonania, że służy ono rozrywce i pozwala zapomnieć o rzeczywistości. Ich postawa, nieugięcie, odwaga i niezależność są tym, co uhonorujemy w paśmie Niepokorni.

Tofifest nazywany od lat „niepokornym festiwalem”, jest jednym z najciekawszych i najszybciej rozwijających się polskich festiwali. Koncentruje się na kinie, które nie boi się mówić o trudnych sprawach otaczającego nas świata i problemach współczesnych ludzi. Wśród gości festiwalu znaleźli się Geraldine Chaplin, Jim Sheridan, Jiri Menzel, Emanuelle Seigner, Julian Sands, Joey Pantoliano, Ulrich Seidl, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Janusz Gajos, Wojciech Smarzowski, Małgorzata Szumowska i wielu innych.

International Film Festival Tofifest 2018
Od 20 do 28 października 2018 roku
Toruń

Dodaj komentarz