• 2018-08-31

Czeskie Centrum zaprasza – Okupacja 1968

5 września w kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się premiera filmu Okupacja 1968. Projekcję poprzedzi spotkanie z twórcami filmu, Magdaleną Szymków, Petrem Kerekesem i Lindą Dombrovszky, które poprowadzi dziennikarka Karolina Sulej. Film został stworzony by upamiętnić tegoroczną 50 rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

„Okupacja 1968”, Magdalena Szymków, Petr Kerekes i Linda Dombrovszky (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Okupacja 1968”, Magdalena Szymków, Petr Kerekes i Linda Dombrovszky (źródło: materiały prasowe organizatora)

Okupacja 1968 składa się z pięciu krótkich (5 x 26 minut) etiud nakręconych przez twórców z pięciu państw dawnego Układu Warszawskiego. Każdy z nich tworzy osobną historię opowiedzianą przy pomocy archiwaliów i zdjęć współczesnych. W filmach zrealizowanych przez reżyserów i reżyserki z Rosji, Węgier, Polski, Bułgarii i Niemiec, weterani operacji Dunaj z własnej perspektywy opowiadają o spotkaniu małych ludzi z wielką historią, o wierności własnym zasadom, poczuciu przyzwoitości i obowiązku wypełnianiu rozkazów. Co czuli żołnierze wysłani by „zaprowadzić porządek” w obcym kraju i czy dziś, po uwolnieniu się spod radzieckiej dominacji i zniesieniu obowiązku służby wojskowej, jesteśmy naprawdę wolni?

Reżyserami poszczególnych fragmentów są Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszsky, Madalena Szymków, Stephan Komandarev i Marie Elisa Scheidt. Film jest koprodukcją słowacko-czesko-polsko-bułgarsko-węgierską, polskim producentem jest Stanisław Zaborowski z Silver Frame, zaś nadzór merytoryczny nad całością sprawował Peter Kerekes, słowacki reżyser i scenarzysta. Film jest współfinansowany przez PiSF , TVP, WFDIF oraz miasto Sopot.

Organizatorami wydarzenia są Czeskie Centrum, Instytut Słowacki, Niemiecki Instytut Historyczny, Węgierski Instytut Kultury oraz Silver Frame Production House.

Okupacja 1968, Magdalena Szymków, Petr Kerekes i Linda Dombrovszky
5 września 2018 roku, godz. 18.00
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz