Współcześni artyści z Polski i Litwy spotkają się na wystawie

31 sierpnia w Contemporary Art Centre w Wilnie otwarta zostanie wystawa Waiting for Another Coming / Czekając na kolejne nadejście. Organizowana przez Contemporary Art Centre w Wilnie (CAC), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (U–jazdowski) i Instytut Adama Mickiewicza w ramach zagranicznego programu obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

„Czekając na kolejne nadejście” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czekając na kolejne nadejście” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stulecie odzyskania niepodległości obchodzone w 2018 roku przez Polskę i Litwę dało początek współpracy środowisk artystycznych obu krajów. Rocznica stanowi okazję do refleksji nad kulturową sytuacją w procesach globalizacji i jest pretekstem do zorganizowania wspólnego projektu, w którym sztuka współczesna jest traktowana jako narzędzie namysłu nad kondycją społeczną, ekonomicznymi wyzwaniami, perspektywami rozwoju dla kultur lokalnych na przykładzie litewskim i polskim. Jego wynikiem jest wystawa Czekając na kolejne nadejście, którą będzie można oglądać od 31 sierpnie w Wilnie, a jesienią w Warszawie.

Podjęte działania nie nawiązują jednak do wspólnej przeszłości, co poszukują nowych podmiotowości kształtujących naszą teraźniejszość i możliwe scenariusze przyszłości. Współcześni artyści z obu państw zadają pytania o to, jak możemy myśleć o przyszłości i czy jest ona w ogóle możliwa w obecnych warunkach. Zmagając się ze złożonością i niepewnością aktualnej rzeczywistości tworzą swoje specyficzne języki, idiomy, soczewki, sieci i taktyki. Wystawa będzie sposobnością do przyjrzenia się pozycjom, jakie zajmują współcześnie artyści, jakie emocje generują i jakie relacje określają w odniesieniu do konkretnych środowisk (artystycznych i pozaartystycznych), w których się znajdują.

Wystawa Czekając na kolejne nadejście, którą będzie można oglądać od 31 sierpnia do 18 października w Contemporary Art Centre w Wilnie, a od 25 października do 27 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, stanowi zaproszenie do refleksji nad teraźniejszością i wspólną przestrzenią obydwu państw. Czy jest ona w ogóle możliwa i co takiego możemy współdzielić? Czy teraźniejszość sprzyja myśleniu o przyszłości? Czy też idea przyszłości nie jest już aktualna? Czy oczekiwanie na nową rzeczywistość to bierna tęsknota za utraconymi wartościami i dojmujące uczucie sytuacji bez wyjścia, czy może miejsce dla ciekawości Wizjonerów?

Artyści: Ewa Axelrad, Wojciech Bąkowski, Przemysław Branas, Jokűbas Čiţikas, Rafaů Dominik, Maůgorzata Goliszewska, Styrmir Örn Guđmundsson and the Medical Faculty, Duonis – Donatas Jankauskas, Edka Jarząb, Agnieszka Kalinowska, Žygimantas Kudirka, Mateusz Kula, Lina Lapelyte, Dainius Liškevičius, Darius Mikšys, Robertas Narkus, Nomadic State (Karolina Mełnicka i Stach Szumski), Dominika Olszowy, Cezary Poniatowski, Artűras Raila, Ieva Rojűtë, Viktorija Rybakova, Emilija Đkarnulytë, Studio Spongé (Kipras Dubauskas, Eglë Razumaitë, Vytautas Juozënas), Stroboskop (Norbert Delman i Katie Zazenski), Iza Tarasewicz, Julijonas Urbonas, Kristijonas Naglis Zakaras, Bartosz Zaskórski, Darius Ţiűra.

Waiting for Another Coming / Czekając na kolejne nadejście
Organizatorzy: Contemporary Art Centre w Wilnie (CAC) i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Kuratorzy: Anna Czaban, Jarosůaw Lubiak, Űla Tornau
Od 31 sierpnia do 18 października 2018 roku
Contemporary Art Centre w Wilnie

Dodaj komentarz