• 2018-08-31

6. Pannonica Folk Festival

30 sierpnia, koncertem szwedzkiego zespołu Tibble Transsibiriska, rozpoczęła się 6. edycja Pannonica Folk Festival. Do Barcic, malowniczej wioski nad Popradem, zjedzie się publiczność głodna bałkańskiej muzyki, chcąca zasmakować życia w specjalnie wybudowanej wiosce festiwalowej i ciekawa lokalnych przysmaków. Już teraz wiadomo, że będzie to wyjątkowa edycja z rekordową publicznością. Będzie przynajmniej o 30% więcej uczestników niż w roku ubiegłym.

Pannonica Folk Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pannonica Folk Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pannonica przyciąga nie tylko bogatym programem koncertów ale również lokalizacją. Otoczenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego sprzyja odcięciu się od cywilizacji i bezkarnemu wrzuceniu trybu offline. Czas między koncertami można wypełnić licznymi warsztatami (tańca, śmiechu, tworzenia pióropuszy), zajęciami jogi czy spotkaniami autorskimi. Sporo atrakcji jest przewidzianych również dla najmłodszych uczestników Pannoniki, rodziny z dziećmi to jedna z liczniejszych grup tworzących festiwalową wioskę.

Często jestem pytany, który z tegorocznych koncertów albo którą z naszych gwiazd chciałbym szczególnie polecić. Mam problem z odpowiedzią na tak postawione pytania, bowiem według naszej filozofii Pannonica jest czymś więcej niż sumą poszczególnych koncertów. Program festiwalowy jest pewną całością. Najlepiej przyjechać na cały festiwal i zamieszkać w wiosce festiwalowej, żeby brać udział jeśli nie we wszystkich, to w możliwe wielu koncertach i wydarzeniach towarzyszących. Większość nazw zespołów, które występują na nadpopradzkiej scenie dla przeciętnego odbiorcy kultury jest zupełnie anonimowa. Znane są co najwyżej wąskiej grupie obserwatorów tego skrawka sceny etno i world music. Ale okazuje się, że dotychczasowa historia naszych wyborów repertuarowych dla większości naszej pannonicznej publiczności jest wystarczającą gwarancją, żeby wchodzić w ciemno w układ, który proponujemy. – mówi Wojciech Knapik, dyrektor Festiwalu Pannonica.

O programie koncertów opowiada Urszula Nowak, współorganizatorka festiwalu: W tym roku aż osiem z dwunastu zespołów zaprezentuje się w Polsce po raz pierwszy. Będziemy mieć również pierwszy projekt, którego jesteśmy inicjatorami, przygotowany specjalnie na nasz festiwal – współpracę legendarnego Kroke z wybitną bułgarską śpiewaczką, solistką chóru Philipa Kuteva – Neli Andreevą. Występ zespołów takich jak Babra z Węgier, grającego muzykę Słowian Południowych na instrumentach strunowych, orkiestry dętej Fanfara Transylvania z Rumunii, węgiersko-rumuńskiego składu Nadara GypsyBand to ukłon w stronę miłośników brzmień źródłowych; Tibble Transsibirska, She’Koyokh, Marko Marković Brass Band, BGKO – Barcelona Gipsy balKan Orchestra to propozycja dla poszukujących fuzji muzyki tradycyjnej z innymi formami, Šidski Trubači, Orkestar Danijela, Orkestar Bojana Kirstića – to serbska reprezentacja brass bandów, szczególnie lubianych w naszych krzakach nad Popradem, po raz pierwszy będziemy słuchać jednego z najpiękniejszych gatunków, jakie wykształciły się na Bałkanach – bośniackiego sevdah, dzięki zespołowi Divanhana. Program tegorocznej Pannoniki pokazuje oblicze muzyki Bałkanów i środka Europy z wielu stron, zarówno pod względem zróżnicowania form muzycznych, inspiracji, jakie stwarza, emocji, które budzi – od melancholii płynącej z rozleniwionych słońcem kafan, przez radość szczebiotliwych przedmieść bałkańskich miasteczek, po szaleństwo i zapomnienie ognistych wesel i melodii na kilka, czasem kilkadziesiąt instrumentów dętych.

6. Pannonica Folk Festival
Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Starosądecka Fundacja Kultury
Od 30 sierpnia do 1 września 2018 roku
Barcice nad Popradem

Dodaj komentarz