Praktyka okupacji dzieła

Wystawa rozgrywa się w bliżej nieokreślonej, wydaje się, że dalekiej przyszłości. Udostępniona zwiedzającym po latach zamknięcia sala muzealna ujawnia nagle przerwane dochodzenie prowadzone przez zespół badawczy.

„Praktyka okupacji dzieła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Praktyka okupacji dzieła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W trzeciej dekadzie XXI wieku prowadzili oni śledztwo, które miało na celu ustalenie prawdziwego autorstwa prac znajdujących się w kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław. Wyciągnięte z magazynów obiekty stały się przedmiotem badania osób, które starają się ustalić ich autorstwo oraz wkład dotychczas nierozpoznanych twórców i twórczyń. Kto był pomysłodawcą? Kto brał udział w powstawaniu i współtworzył wybrane dzieła sztuki? Jakie elementy indywidualnego i zbiorowego dorobku ludzkości zostały zawłaszczone przez artystki i artystów?

kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic

dzieła: Kader Attia, Ewa Ciepielewska, Hubert Czerepok, Rineke Dijkstra, Rafał Dominik, Wanda Gołkowska, Nicolas Grospierre, Paweł Jarodzki, Zdzisław Jurkiewicz, Jarosław Fliciński, Július Koller, Little Warsaw, Vlado Martek, Yoshinori Niwa, Agnieszka Polska, Karol Radziszewski, Szymon Rogiński, Robert Rumas, Allan Sekula, Jerzy Truszkowski, Agata Wrońska

zespół operacyjny: Maciej Chodziński, Tomasz Kontny, Małgorzata Miśniakiewicz, Adrian Lach, Joanna Rzepka-Dziedzic

Program wydarzeń towarzyszących:

  • 7 września (piątek), godz. 18.00: Oprowadzanie kuratorskie
  • 15 września (sobota), godz. 13.30: Akcja–Zastępstwo. Alternatywne oprowadzanie

Praktyka okupacji dzieła
Wystawa Programu Głównego w ramach TIFF Festival 2018 // Współpraca
Od 6 września do 8 października 2018 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz