• 2018-08-30

Opera Ahat ilī – Siostra bogów z librettem Olgi Tokarczuk

Podczas festiwalu Sacrum Profanum od 11 do 17 września odbędzie się premierę opery Ahat ilī – Siostra bogów, do której libretto napisała Olga Tokarczuk, a muzykę skomponował Aleksander Nowak. Poza dwoma spektaklami w reżyserii Pii Partum, w programie także spotkanie z twórcami tego niezwykłego dzieła. Olga Tokarczuk, Pia Partum i Aleksander Nowak w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiedzą o kulisach powstawania tego niecodziennego spektaklu.

Opera „ahat ilī – Siostra bogów”, lbretto: Olga Tokarczuk, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Opera „ahat ilī – Siostra bogów”, lbretto: Olga Tokarczuk, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Ahat ilī – Siostra bogów to utwór, który powstał na bazie powieści Anna In w grobowcach świata. To pierwsza opera zrealizowana na podstawie prozy Tokarczuk, lecz wcale nie pierwsza adaptacja, wcześniej był chociażby Pokot Agnieszki Holland, zrealizowany na podstawie książki Prowadź swój pług przez kości umarłych. Z tym, że trawestacja tekstu powieści na libretto to zupełnie inne wyzwanie.

Tu się używa zupełnie innych środków do komunikacji zwykłej treści. W związku z tym, przygotowywałam się do tego, czytałam libretta różnych oper, patrzyłam jak to jest zrobione, zaczęłam jeździć też oglądać opery i w końcu się odważyłam i powiem szczerze, że potem to była dosyć przyjemna praca. To było takie jakby wyciąganie kwintesencji z tej całej wielostronicowej powieści, a właściwie to zapomnienie, tego jak to było/zostało napisane i jeszcze raz w krótkich zwartych słowach opowiedzenie tego na nowo – Olga Tokarczuk.

Opera Ahat ilī – Siostra bogów
festiwal Sacrum Profanum
Od 11 do 17 września 2018 roku
Kraków

Dodaj komentarz