Krzysztof Pleśniarowicz – Kantor. Nigdy tu już nie powrócę

Pierwsza na polskim rynku kompleksowa, przystępna i rzetelna monografia jednego z największych polskich artystów pt. Kantor. Nigdy tu już nie powrócę. Książka autorstwa Krzysztofa Pleśniarowicza zostanie opublikowana 26 września nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Krzysztof Pleśniarowicz, „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Krzysztof Pleśniarowicz, „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Krzysztof Pleśniarowicz sięga do źródeł konstrukcji wyobraźni Tadeusza Kantora: począwszy od rodzinnej historii, przez edukację w Tarnowie i Krakowie po międzynarodowe, spektakularne sukcesy, o których wciąż paradoksalnie najmniej wiemy w Polsce. W obszernych fragmentach biograficznych autor szczegółowo opisuje relacje i środowisko rodzinne artysty, wskazuje na znaczenie figur ojca i matki w życiu przyszłego mistrza teatru i konstrukcji wyobraźni scenicznej.

Książka Pleśniarowicza ukazuje również nieustanne problemy logistyczne i finansowe teatru Kantora, środowiskowe zgrzyty, niesnaski i nieporozumienia. Bezprecedensowa historia potęgi twórczej wyobraźni artysty oddziaływała nie tylko na publiczność, ale także aktorów i artystów zajmujących się innymi tworzywami sztuki. Kantor, kontrowersyjny ekscentryk, oskarżany o megalomanię, do końca pozostaje wierny swojej wyobraźni i samowystarczalności języka. Sztuka nie była dla niego bowiem odbiciem rzeczywistości, ale skrajnie indywidualną, a jednocześnie uniwersalną odpowiedzią na rzeczywistość.

Krzysztof Pleśniarowicz, Kantor. Nigdy tu już nie powrócę
Premiera: 26 września 2018 roku
Wydawnictwo Wielka Litera

Dodaj komentarz