• 2018-08-30

Integracja Ty i ja

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i ja, organizowany jest w Koszalinie już po raz piętnasty. W tym roku odbędzie się 5 i 6 września. Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej, nie tylko koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej. Głównym celem Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. Jest to jedyny taki festiwal w Polsce i w Europie.

„Janka”, reż. Adela Kaczmarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Janka”, reż. Adela Kaczmarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

 W tegorocznej replice znalazło się sześć filmów. Uniwersalne przesłanie tych filmów zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania z własnym losem, pokonywania barier i odnajdywaniu drugiego człowieka. To też niezwykła okazja, by zobaczyć, jak temat niepełnosprawności traktowany jest w innych krajach. A często był to jeszcze nie tak dawno obszar „nieobecny’ społecznie. Pokazując filmy z tego festiwalu mamy nadzieję, ze pomożemy w przełamywaniu barier – wszelkich barier. Oczywiście nie chodzi tylko o bariery architektoniczne, ale przede wszystkim mentalne, o ideę integracji społecznej osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Jeśli OKF chociaż w małym stopniu może się dołączyć do tej idei, to warto te festiwalowe filmy pokazać.

W programie: Wszechwiedzący (reż. Nuri Cihan Özdogan), The Unlimited House of Krip (reż. Garry Robson, Jane Farley), W czyimś łóżku (reż. Jonay Garcia), Podróż do cudotwórcy (reż. Lisa Vipola, Fabian Wigren), Janka (dok., reż. Adela Kaczmarek) oraz Niebo bez gwiazd (dok., reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz).

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i ja
Od 5 do 6 września 2018 roku
Kino Studyjne OKF ILUZJA w Koszalinie

Dodaj komentarz