• 2018-08-30

Europejski Dzień Kultury Żydowskiej w Żydowskim Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zaprasza 2 września na Europejski Dzień Kultury Żydowskiej. W programie Karawana Opowieści – Marzenia o książkach. Opowieści dla dzieci oraz koncert – Baśnie Zebrane.

Europejski Dzień Kultury Żydowskiej, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europejski Dzień Kultury Żydowskiej, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszyscy w okolicy znali Neftalego – starszego mężczyznę jeżdżącego na wozie pełnym książek. Jego towarzyszem był koń o zielonych oczach – Agrest. Jeśli ktoś nie miał pieniędzy na zakup książek, dostawał je za darmo. Do tego mężczyzna opowiadał o tym, co sam widział lub o czym słyszał od spotkanych osób. Jakie były te historie? Jaka była jego własna opowieść? Czemu rozdawał książki za darmo?!  Posłuchajcie… o tym, kto gasił chanukowe świece; o Esterze zamienionej w wielki naleśnik; o Szlemielu, co do Warszawy wędrował, ale czy do niej trafił? Karawanę Opowieści przedstawi Szymon Góralczyk.

Koncert Baśni Zebranych to podróż przez krainy pełne lirycznych opowieści inspirowane muzyką tradycyjną różnych kultur, baśniami oraz historią. Wielkimi garściami grupa czerpie m.in. z muzyki sefardyjskiej – w repertuarze Baśni Zebranych znajdują się zarówno tradycyjne sefardyjskie melodie okraszone polskimi tekstami, jak i piosenki autorskie. W kompozycjach usłyszeć można instrumenty z całego świata, takie jak: harfa celtycka, cytra, gitara klasyczna, gitara basowa, flety, didgeridoo, akordeon, tuba, instrumenty perkusyjne. Spotkanie z muzyką zespołu poruszy serce i wyobraźnię każdego – niezależnie od wieku.

Beata Urszula Buszta – harfa celtycka, wokal, flet prosty, harmoszka
Michał Koziełło – cytra, gitara klasyczna, flet poprzeczny
Tomek Kara-Sajek – gitara klasyczna, tuba, didgeridoo, tank drum
Andrii Vedomyr Volynko – perkusjonalia
Magda Ślósarz – skrzypce
Piotr Korzeniak – bas

Europejski Dzień Kultury Żydowskiej
2 września 2018 roku, godz. 11.00 i 18.30
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Dodaj komentarz