• 2018-08-30

Eva Rysová ponownie reżyseruje w Łaźni Nowej

Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie zaprasza 2 września na premierę spektaklu pt. Miłosna Wojna Stulecia Ebby-Witt Brattström w reżyserii Evy Rysovej.

Ebby-Witt Brattström, „Miłosna Wojna Stulecia”, reż .Eva Rysová (źródło: materiały prasowe teatru)

Ebby-Witt Brattström, „Miłosna Wojna Stulecia”, reż .Eva Rysová (źródło: materiały prasowe teatru)

Eva Rysová bierze na warsztat debiutancki poemat szwedzkiej literaturoznawczyni i feministki Ebby-Witt Brattström, napisany po głośnym rozwodzie pisarki z Horace’em Engdahlem – członkiem Akademii Szwedzkiej przyznającej Nobla w dziedzinie literatury. Bohaterów opowieści jest dwoje: ona i on. Łączy ich ponadtrzydziestoletni związek, wspólnie wychowane dzieci, udane życie zawodowe i wysoka pozycja społeczna. To elita szwedzkiej kultury. Co się stanie, gdy dwoje takich wejdzie na wojenną ścieżkę, w której orężem są słowa?

Eva Rysová proponuje intymną, bolesną, ale i ironiczną wiwisekcję miłosnego związku w fazie rozpadu. Pojedynek na uszczypliwości, rywalizacja o rację, akrobatyka uczuć. Balansowanie na granicy miłości i nienawiści. W tle problem przemocy wobec kobiet i wołanie o równouprawnienie. Kto wygra tę wojnę płci?

To kolejna po Wielorybie The Globe kameralna realizacja reżyserki dla Teatru Łaźnia Nowa. W rolach głównych wystąpi fenomenalny duet, a prywatnie aktorskie małżeństwo: Dominikę Bednarczyk i Radosława Krzyżowskiego.

Realizatorzy:

Reżyseria, adaptacja: Eva Rysová
Scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska
Reżyseria świateł: Paulina Góral
Ruch sceniczny: Cezary Tomaszewski
Kompozytor: Antonis Skolias
Inspicjent: Aneta Skrzyszowska

Występują: Dominika Bednarczyk, Radosław Krzyżowski

Ebby-Witt Brattström, Miłosna Wojna Stulecia
Premiera: 2 września 2018 roku, godz. 19.00
Kolejne spektakle: 3, 4, 5 września, godz. 19.00
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Dodaj komentarz