• 2018-08-29

Sopot Jazz Festival

Od 4 do 6 października odbędzie się kolejna edycja Sopot Jazz Festival. Od 2016 roku kierownictwo artystyczne nad festiwalem pełni Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista jazzowy, który podobnie jak w poprzednich latach pragnie kooperacji utalentowanych artystów z rozmaitych zakątków świata, współpracy muzyków reprezentujących różne pokolenia, a także zaangażowania szerszego kręgu kobiet jazzu.

Sopot Jazz Festiva (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sopot Jazz Festiva (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie Sopot Jazz Festival 2018 znajduje się osiem projektów, siedem z nich powstało na specjalne zamówienie festiwalu. Wystąpią muzycy z 14 krajów.

4 października w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, koncert międzynarodowej formacji Mn’Jam Experiment, która po raz pierwszy wystąpi w Polsce, rozpocznie tegorocznyfestiwal. Będzie to multimedialne wydarzenie muzyczne z udziałem efektów wizualnych i sztuk plastycznych, których połączenie wyznacza nowy kierunek w improwizacji. Tego samego wieczoru będzie można usłyszeć Federicę Michisanti, basistkę i kompozytorkę z Rzymu, która jest jednym z najciekawszych talentów nowej generacji. Na sopocki festiwal do swojego trio (Simone Maggio – fortepian, Gianluca Vigliar – skasofon), zaprosiła gościa specjalnego – trębacza, Francesco Lento.

5 października w legendarnym Grand Hotelu odbędzie się koncert kwartetu Marty Wajdzik, saksofonistki altowej i sopranowej, kompozytorki najmłodszego pokolenia (2001). W jej zespole wystąpią wyróżniający się muzycy: Bogusław Kaczmar – fortepian, Kamila Drabek – kontrabas oraz Adam Wajdzik – perkusja.

Popis dwóch różnych stylów wokalnych, Aliny Rostotskiej i Kuby Badacha w polsko-rosyjskim projekcie CONNECTED to kolejny koncert tego wieczoru. W zespole wystąpi jeden z czołowych pianistów europejskich Dominik Wania, kontrabasistka z Moskwy Daria Chernakova oraz perkusista Grzegorz Pałka.

Wieczór zakończy koncert zespołu BROTHER to BROTHER, w którym do dwóch braci z Kuby (Jorge Vistel & Maikel Vistel) dołączy dwóch braci z Polski (Bartłomiej Oleś & Marcin Oleś). Oni oraz ich gość specjalny pianista Luis Guerra z Kuby zaprezentują joint venture będące przykładem tego, jak jazz skutecznie wypełnia luki językowe i kulturowe.

Ostatniego dnia festiwalu, 6 października, również w sopockim Grand Hotelu, wystąpi George Braith Band. Amerykański saksofonista George Braith to niewątpliwy innowator i niedoceniona legenda zarazem. Jego występ w Sopocie to polski debiut tego powszechnie lubianego bywalca sceny nowojorskiej i międzynarodowej, ale także jego niesamowitego muzycznego wynalazku The Braithaphone, jedynego takiego instrumentu, który trzeba usłyszeć, żeby w niego uwierzyć. Podczas festiwalu z artystą wystąpią wybitni polscy muzycy: Joachim Mencel (fortepian), Adam Kowalewski (kontrabas) i Kazimierz Jonkisz (perkusja).

Kolejna propozycja tego wieczoru to koncert Tala Cohen’a – pianisty pochodzącego z Izraela, wychowanego w Australii, obecnie rezydenta USA z unikalną wizą geniusza. Do współpracy podczas Sopot Jazz Festival zaprosił uznanego trębacza Tomasza Dąbrowskego rezydującego w Szwecji, Barry Donohue’a – irlandzkiego kontrabasistę, oraz perkusistę Jakuba Miarczyńskiego.

W finałowym koncercie Sopot Jazz Festival wystąpi zespół AXON, to nowa supergrupa z udziałem wybitnych saksofonistek: Tineke Postma (saksofon altowy)/ Holandia, Lauren Sevian (saksofon barytonowy)/ USA, Roxy Coss (saksofon tenorowy)/ USA. Trio saksofonistek zagra z wybitnym pianistą i aranżerem Piotrem Wyleżołem, Maxem Muchą na kontrabasie, oraz słowackim perkusistą Dawidem Hodkiem. AXON zaprezentuje wyjątkowe i ekscytujące połączenie współczesnego ognia z tradycyjnymi wartościami.

W ramach Sopot Jazz Festival odbędą się również mistrzowskie warsztaty jazzowe – 4 października z pianistą, Talem Cohenem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a 5 października z saksofonistą Tineke Postma w Teatrze BOTO.

Sopot Jazz Festival
Od 4 do 6 października 2018 roku
Bałtycka Agencja Artystyczna

Dodaj komentarz