• 2018-08-29

Roberto Siri wystąpi w Stodole

7 listopada w Klubie Stodoła wystąpi Roberto Siri – pianista, bandoneonista i dyrygent. Artysta uważany jest od lat za ambasadora kultury argentyńskiej. Na dowód ważności tego wydarzenia warszawski koncert otrzymał Patronat Honorowy Ambasady Republiki Argentyny w Polsce. Koncertowi towarzyszyć będą także pokazy tanga argentyńskiego w wykonaniu najlepszych par tanecznych.

Roberto Siri, koncert w Klubie Stodoła (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roberto Siri, koncert w Klubie Stodoła (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roberto Osvaldo Sirimarco urodził się 16 marca 1939 r. w Buenos Aires. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, a 4 lata później także na bandoneonie. Jego nauczycielem był bandeonista słynnej orkiestry Juana D’Arienzo – Eladio Blanco. W wieku piętnastu lat, Roberto Siri był już nauczycielem gry na fortepianie oraz wykładowcą harmonii i teorii muzyki. Karierę zawodową rozpoczął w 1954 roku w Radio Mitre, gdzie wraz ze swoim kwartetem prowadził audycję Club de Barrio. W tym samym czasie występował z Trio Figueroa i El Chato. Po występie w sali koncertowej Radia Argentyna w 1956 został okrzyknięty “najmłodszym dyrygentem w Ameryce Południowej”.

W wieku osiemnastu lat Roberto Siri rozpoczął współpracę ze słynnym Raúlem Beronem. Ich wspólna trasa koncertowa stała się początkiem niezapomnianej współpracy artystycznej oraz głębokiej przyjaźni między muzykami. Ich współpraca trwała do 1982 roku. W listopadzie 1982 roku, Siri postanowił stworzyć nową młodą orchestrę, która swój premierowy występ miała w kwietniu 1983 roku na kanale TV Canal ATC, w słynnym programie “Domingos de todos”. Roberto Siri jest laureatem wielu prestiżowych nagród; m.in. W 1986 r. otrzymał nagrodę Gardel de Oro (“Złoty Gardel”), przyznawaną przez fundację La Casa del Tango,  w 1989 roku na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Popularnej otrzymał tytuł “Artysta Przełomu”, a w 1992 roku nagrodę za wybitne osiągnięcia artystyczne na festiwalu Perla de Paraná.

W 2005 roku, Roberto Siri utworzył kwartet o nazwie Los Muchachos de Antes, którego nagrania pobiły rekordy sprzedaży w Argentynie. Roberto Siri od lat występuje z koncertami podczas najważniejszych imprez tangowych na całym świecie. W 2018 roku odbył m.in. serię koncertów w Afryce Południowej. Również w tym roku Roberto Siri Quinteto wystąpił z koncertem podczas Mistrzostw Świata w Tangu Argentyńskim w Buenos Aires.

Koncert Roberto Siri
7 listopada 2018 roku
Klub Stodoła, Warszawa

Dodaj komentarz