• 2018-08-29

Fotografie Costicy Acsinte

Zdjęcia rumuńskiego fotografa Costicy Acsinte, część niezwykłej kolekcji, ocalonej kilka lat temu przed całkowitym zniszczeniem, od 30 sierpnia będzie dostępna na wystawie w Białymstoku. Na zdjęciach można będzie zobaczyć codzienne życie Rumunii w latach 1930–1950.

Fot. Costică Acsinte (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Costică Acsinte (źródło: materiały prasowe organizatora)

Constantin C. Axinte (18971984), znany w Rumunii pod pseudonimem Costică Acsinte, po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się na ochotnika jako fotograf wojenny. Należał do sekcji fotograficznej 1 Eskadry Lotnictwa. W 1930 roku otworzył studio fotograficzne Foto Splendid Acsinte w mieście Slobozia. Do 1950 roku używał szklanych klisz, a następnie błon ciętych i filmu 35 mm i 120 mm. W 1960 roku przeszedł na emeryturę i wkrótce potem jego studio zburzono. Acsinte nie przestał jednak fotografować, głównie okolic Slobozii i wsi Grivița.

Pozostawił po sobie około 5 tys. negatywów fotograficznych na szklanych kliszach, znacznie mniejszą liczbę błon ciętych i nieznaną liczbę odbitek fotograficznych, znajdujących się u rodzin osób, które sfotografował. Większość odbitek jest opatrzona na odwrocie pieczęcią studia Foto Splendid Acsinte.

Po śmierci fotografa niezwykła kolekcja jego zdjęć (Acsinte fotografował przez 60 lat!) na kilka dekad zapadła się pod ziemię. Cezar Popescu, który już w dzieciństwie zetknął się ze zdjęciami Costicy Acsinte, postanowił odszukać bezcenny zbiór. Gdy odkrył, że został on kupiony przez Muzeum Lalomita i niszczeje w muzealnym magazynie, postanowił zdjęcia uratować. Przez kilka lat przekonywał władze muzeum, aby wyraziły zgodę na digitalizację ocalałych negatywów (część z nich uległa już zniszczeniu z powodu złego przechowywania). Gdy taką zgodę otrzymał, szybko zabrał się do pracy.

Cezar Popescu to były prawnik, założyciel organizacji pozarządowej, która zajmuje się głównie projektami digitalizacyjnymi – kolekcja zdjęć Costicy Acsinte to najbardziej z nich znany. Pracuje jako asystent parlamentarzysty w rodzinnym mieście Slobozia. Drukarz i fotograf z zamiłowania.

Fot. Costică Acsinte (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Costică Acsinte (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa zorganizowana przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Foto splendid Costică Acsinte
Wernisaż: 30 sierpnia 2018 roku, godz. 20.00
Wystawa czynna do 12 września 2018 roku
Foyer kina Forum w Białymstoku

Dodaj komentarz